fonradar

Ağır İşlerde Çalışamaz Raporu

Merhabalar 2008 yılından beri çalıştığım işyerinde son 5 6 yıldır bel ağrısı çekmekteyken son 4 5 aydır ağrılarımın iyice şiddetlenmesi ile birlikte meslek hastalıkları hastanesine yaptığım başvuru sonucunda işin şiddetlendirdiği lomber dejeneratif diskopati tanısı koyuldum. Eğilme kalkma çömelme ağır kaldırma ve zorlayıcı haraketler gerektirecek şekilde çalışmaması önerilir ve tanımalanan riskler ve işyerinde yapılan risk değerlendirilmesi göz önüne alınıp, tanımlanan riskler kontrol edilerek işçinin çalışacağı yere işyeri hekimi tarafından karar verilmesi uygundur yazılı raporumu işverenime sunduğum halde bana hala benzer bir şekilde ergonomik risklerin çok yüksek olduğu işyerimde eğilme kalkma ağır kaldırma ve zorlama gerektiren işler veriliyor ve bana aldığım raporun sadece bir bildirge olduğunu burda çalışmama engel olmadığını bir çok insanın bel fıtığı olduğunu ama işinde çalışmaya devam ettiği tarzında olayı basitleştirmeye ve normalleştirmeye çalışıyorlar. İlk olarak mr sonucumu sunduğumda gerekirse talimat veririz bir sandalye dahi kaldırmazsın diyen işyeri hekimim bu rapordan sonra bana tek bir kelime dahi etmemiştir ve benle şirket müdürü ve kendi amirim muhattap olmuştur ve yukarıda dediğim durumu basitleştiren şeyleri söylemişlerdir. Avukat aracılığı ile aps olarak 15 gün önce ihtarname çekmeme rağmen hala iş değişikliğinde bulunulmamıştır ve 1 2 hafta sonra işyerimi değiştirecekleri yönünde kulağıma gelen bilgiler dışında hiçbirşey yoktur. Raporuma maluliyet oranı için henüz bir başvuru yapmadım dün doktorumla görüşmemde fıtığın ilerleme evresinde olduğunu söyledi ve ameliyatın artık şart olduğunu söyledi ama başka bir kaç doktorlarda görüşmeden ameliyat kararı henüz vermek istemiyorum. Benim bu raporumla ve bu yaşadıklarımla işyerimden kıdem tazminatımı alıp ayrılma şansım var mıdır? Ayrıca eğer kıdem tazminatımı alıp ayrılırmaya hak kazanırsam işsizlik maaşı alabilir miyim?

On yıl üzeri hizmetiniz var,normalde işverenin gereğini yapması gerekir,anlaşılan yapmamış/yapmıyor,işin püf noktası rahatsızlığın yapılan işin niteliğinden kaynaklanması ve işin işçinin sağlığı ve yaşamı adına tehlikeli olması gerekir ki olay böyle gibi anlaşılıyor!Rahatsızlığınıza ilişkin konulan tanı ve bu tanıya bağlı olarak gereğini yapmayan işverene karşın uygun iş/görev talep etmiş olmanız da yerinde olmuş,bu durumda sonuç olarak uygun olan,
işveren bundan sonra uygun iş vermiyor/veremiyorsa fesih yoluna gitmeli,şayet işveren bunu tercih etmiyorsa yani fesih yoluna gitmiyorsa son çare sizin bahsekonu sağlık sebeplerinizi fesih nedeni olarak belirtip/ileri sürüp fesih yoluna gidip haklarınızı talep etmeniz gerekiyor düşüncesindeyim.böyle olunca işçi işsizlik ödeneği alır ama çıkışınızı SGK na işveren bildireceğinden çıkışınıza ilişkin olarak sebeb ne gösterecek onu bilmiyoruz(dediğim gibi olursa doğrusu SGK-işten çıkış nedeni kod.24 olmalı)
Tavsiyem:Bu süreci avukatınızla görüşerek yürütmenizdir.muhtemelen yolunuz mahkemeye çıkacak gibi!(inşallah çıkmaz