Airbnb Gibi Yurt Dışı Firmaların Faturalarında KDV

aygunh34

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Ticari olarak ev, rezidans kiralaması yapacağız ve müşteri bulabilmek için yurt dışı kiralık ev v.s. firmalarında üyeliğimiz olacak.
-Örneğin air bnb den aldığımız hizmete dair komisyon faturası bize ulaştığında kdv2 ile bu komisyon üzerinden bildirim mi yapacağız ve bu komisyon işlemleri ile ilgili diğer vergi yükümlülükleri için ne gibi bir işlem yapmamız gerekir.
-Ayrıca gelen yabancı müşteriye air bnb tarafından bize ödenen net tutar üzerinden mi iç iskonto yolu ile kdv hesaplayıp fatura keseceğiz.

Saygılarımla...

aygunh34

Katkı Sunan Üye
Merhaba,
Kimseden cevap gelmemiş ben kendi mantığımı yürüteyim. :)
-Airbnb benim belirlediğim ücreti aynen müşteriden çekip ( komisyonu tüketiciden almak kaydıyla ) hesabıma parayı yatırırsa ben bu yatan tutar üzerinden iç iskonto ile kdv hesaplayıp airbnb'ye fatura keseceğim.

Yok eğer benim belirlediğim tutardan komisyon kesip geri kalanı bana yatırırsa
1- Bana kesecek olduğu komisyon faturasına istinaden kdv hesaplayıp kdv1 ve kdv2 de beyan edeceğim.
2-Ayrıca hesabıma geçen tutar kadarda iç iskonto hesabıyla kdv hesaplayıp yine airbnb'ye fatura keseceğim.

Mantık bu mudur, doğru mudur ?

tundra

Katkı Sunan Üye
i- brüt tutar üzerinden müşteri yurtdışı alıcılar ismi ile satış faturası kesilecek
ii- hizmetten türkiye'de yararlanıldığı için size gider olarak yansıyacak komisyon üzerinden iç yüzde yüzde yöntemi ile kdv tevfikatı yapılacak

muhasebe kayıtları için ise e-ticaret satış-komisyon kayıtlarını örnek alabilirsiniz.