fonradar

Akaryakıt İstasyonlarında Test Çıkışları...

Arkadaşlar Merhaba ....

Test amaçlı pompadan çekilen akaryakıt için yazarkasadan test çıkışı yapılıyor.işlemi tamamlanan yakıt tekrar tanka geri dökülüyor. Mıuhasebe kaydı yaparken psf ile satış gibi çıkış yapıldığından firma kendi kendine fatura keserek tekrar girişini yapıyor.Bu işlem doğrumudur?

Teşekkürler...

Test çıkışlarının aktif satışların içine dahil olup olmadığını anlamak için z raporu aldıktan sonra herhangi bir satış yapmadan test çıkışı yaptım ve tekrar z raporu aldım.Test çıkışını hem günlük satışlara hem de kümüle satışlara ilave etti.Bu durumda çıkışı olan malın tekrar depoya girişini yapmak zorunda değilmiyim?

Sayın Murat*,

Almış olduğunuz Z raporunun kümülatif toplamları bölümünde test satışları TOPLAM GNL yazan tutara dahil olmamaktadır.
Tabiki ben Profilo yazar kasa için bahsediyorum.

Bir önceki kümülatif genel toplama test çıkışlı almış olduğunuz z raporunun aktif satışları dahil edince genel toplama ulaşılmakta ve test satışın dahil edilmediği ortaya çıkmakta.

Cevabınızda bahsettiğiniz gibi hiçbir satış yapmadan sadece test çıkışı yaptığınızı yazmışsınız.Benim anlamak istediğim en son almış olduğunuz Z raporunda aynı rakamı hem aktif satış bilgilerinde mali veri bölümünde ve hemde test bilgileri bölümünde mi yazmakta yoksa sadece teset bilgileri bölümünde mi yazmaktadır.

Şayet sizin dediğiniz gibi hem aktif satışta hemde test bilgilerinde yazıp kümülatif toplamada dahil ediyorsa biz yandık çünkü yanlış olmuş oluyor.

Fakat böyle olmasınada ihtimal veremiyorum.Mutlaka yazar kasa üreticileri bunu düşünmüşlerdir.Benim almış olduğum z raporlarında test çıkışlarının kümülatif toplama dahil olmaması beni böyle düşünmeme sevk ediyor.

Sayın Canbolat ,

Benim aldığım en son z raporunda test satışları, hem aktif satışların içinde hemde kümülatif satışların içinde gözüküyor.(Aktif satışlardan sonra test çıkışını da ayrıca gösteriyor) Z raporu aldıktan sonra başka bir çıkış yapmadan sadece test çıkışı yaparak yeniden Z raporu alıp sizinde denemenizi öneririm.

Saygılar....