Akaryakıt Pompa YK Fişleri

Mükellefimin Benzin istasyonu pompalarına yazarkasa takıldı.Her satışta kasalardan fiş çıkmakta.Bazı firmalar ise bu fişleri faturaya dönüştürmemizi istemekte.Bu uygulamayı yapan arkadaşlar nasıl bir yol izliyor, yazabilirlerse sevinirim.
Fişleri günlük olarak faturaya çevirip asıllarını fatura üstüne iliştirmek ve bu fişleri o günün Z raporlarından düşmek, kayıtlara da faturaları dikkate almak en doğrusu gibi geldi ama uygulamada ön muhasebe zorlanıyor.
Fişleri 7 günlük biriktirip faturaya çevirmek ve kayıtlara z raporlarını almak , faturaları kayıtlamamak istiyorlar, bu da bana doğru gelmiyor.
Çünkü benzin istasyonlarına bolca gelen karşıt inceleme raporlarında hep faturaların kayıtlarıyla ilgili sorulara muhatap oluyoruz. bu durumda sizin fatura kayıtlarımızda yok onun yerine fişler mi var diyeceğiz.
Şimdi bu uygulamayı daha önce yapan arkadaşlardan yardım almak istiyorum.İlginize şimdiden teşekkür ederim.

sayın güncel bizdede akaryakıt istasyonu var aynen dediğiniz şekilde uyguluyoruz.z raporlarını alıyoruz fatura isteyen yada 520ytl yi aşan tutarları faturalandırıp z raporunu üstüne iliştirip altına ibare düşüyoruz.şu sayılı z raporuna istinaden faturalandırılmıştır diye.tabi karşılığında mali hafıza raporundan düşüyoruz mükerrer satış olmasın diye.çok karışık ve uğraştırıcı ama bu şekilde uygulama yapılıyor.kayıtlara da faturalar geçiyor.kolay gelsin

kaç günde faturalandırıyorsunuz?

Bu y.k. fişlerini fiş tarihinde mi faturalandırıyorsunuz yoksa biriktirip 7 günlük 1 tane faturamı kesiyorsunuz? Bu durumda mali hafızadan düşmek
zor olmuyor mu?
Bir de her iki işlemi de kayıtlara alıp yani faturayı da ZRaporlarını da işleyip sonra fiş toplamlarını satıştan iadeler hesabına kayıtlayarak işlem yapanlar varmış.
Bu konuda doğru uygulama nasıl olmalı.Elinde dökümanı ya da özelgesi olan varsa yazmasını rica ediyorum.

tabiki günlük yapıyoruz.bizim iş çok yoğun olduğu için haftalık yapmaya uygun değil hemde doğru olmaz haftalık yapmak.işlem dahada krısır zaten karışık.arama motorunu kullanırsanız bu konuyla ilgili özelge mevcut bulabilirsiniz.kayıtlara da tabiki faturayı alıyoruz.çünkü faturanın altına ....tarihli....nolu yazarkasa fişine istinaden bu fatura kesilmiştir.ibaresi koyduğumuz için karışıklık olmuyor ve kayıtlarada faturayı alıyoruz.özelgeyi okursanız gayet açık anlatmış.iyi çalışmalar

özelge

Sayın Saliha öncelikle ilginize teşekkür ederim.Ancak bahsetmiş olduğunuz özelgeye bu site arama motorundan erişemedim.Google den
arattığımda ise ayrıntıya girmeyen ya da zaten bildiğimiz açıklamalar mevcut.Bu özelgenin nerde yayınlandığı konusunda bilgi verebilirsen sevinirim.
Teşekkürler..

sayın güncel,"Ödeme kaydedici cihazları kullanmaları mecburiyeti hakkında kanunla ilgili genel tebliğ"seri no 59.numaralı tebliğin yardımcı olacağı kanatindeyim