fonradar

Akaryakıt Pompalarında Yazar Kasa ve Vadeli Satış

--------------------------------------------------------------------------------

merhaba arkasaşlar akaryakıt istasyonlarında pompalarda yazar kasa kullanımı başladı ama eksikler bitmiyor. şimdide bakanlığın yeni bir genelgesi geldi, genelgede pompadaki yazar kasadan yapılan vadeli satışların 15 gün içinde fatura edilmesi aksi takdirde cezai muide uygulanacağı yazıyor. peki ben pompadaki yazar kasadan vadeli yaptığım akaryakıt satışlarını 15 gün içinde tahsilatını yapmazsam nasıl fatura keserim bu konuda uygulama yapan varmı İVEDİ görüşlerinizi bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

merhaba;zaten satış peşin de olsa vadelide olsa mal teslimi olunca en geç 7gün içinde faturasını kesmek zorundayız.sizde vadeli satışlarda 120-müşteriler-hesabında alt kalem açarak firma yada kişiyi borçlandırırsınız parayı tahsil edincede kapatırsınız.
satış halinde
120.01 (B)-xxxYTL
600(A)-xxxYTL
------/----------
tahsil halinde
100veya102(B)-xxxYTL
120.01(A)-xxxYTL
-------/---------
kolay gelsin.

sayın oğuz rahmi 'şimdide bakanlığın yeni bir genelgesi geldi, genelgede pompadaki yazar kasadan yapılan vadeli satışların 15 gün içinde fatura edilmesi aksi takdirde cezai muide uygulanacağı yazıyor.'

bu genelgeyi bulamadım ne zaman yayınlandı?

sayın bal merhaba, bizimde dün haberimiz oldu akaryakıt bayii mükellefimiz aradı ve ye bir genelge geldiğini söyledi gün olarak tam bilmiyorum ama muhtemelen temmuz ayında gelmiş olması lazım yazı direk akaryakıt ın alındığı ana bayiiden geliyor.