Akaryakıt Taşıt Tanıma Sistemi

islm

Katkı Sunan Üye
İyi çalışmalar,

Akaryakıt istasyonunda yapılan taşıt tanıma sistemi araçlara yapılan satışlar ilgili firmaya fatura edilmektedir. Bu fatura edilecek tutarın hepsi fatura edilmemek te atıyorum %2 sini satan akaryakıt istasyonu karşılayacak ve geri kalan %98 ini bize fatura edeceksin diyor tedarikçi firma. Fakat bu şekilde yapıldığı zaman z raporlarında kredili satışlar 1.000 tl gözüküyorken muhasebe sistemindeki satışlarımda 980 tl gözükmekte ve satış kdv side 980 tl üzerinden hesaplanmaktadır.( bu arada kredili satış muhasebeye entegre olmuyor faturalaştıkça entegre oluyor dolayısıyla eksik faturalama söz konusu oluyor.) kdv hesaplarken z raporunu baz alıp kdv hesaplıyorum ve bunu ilave kdv ile bildiriyorum ama rakam küçükken problem yok büyüdükçe sorun orda başlıyor. Mevcut mevzuata göre bu gereksiz yere ödediğim ilave kdv yi nasıl ortadan kaldırabilirim.

Yani akaryakıtı satan firma %2 üründe miktar iskontosu yapıyor. Sizde karşı tarafla görüşün ürünün tamamının kayıtlara alacağınızı fakat % 2 iskonto faturası düzenleyeceğinizi söyleyin.

Yada yıl sonlarında ciro primi faturası düzenleyin