Akaryakıt Yazar kasa

Üyelik
2 Tem 2005
Mesajlar
73
Merhaba Üstatlarım,
devir alınan bir akaryakıt istasyonu var.Biz izin yazısı ile yeni akaryakıt yazarksalarını aldık ve faaliyete başlandı.
Ancak yöneticiler eski istasyonun yazarkasalarınıda almışlar,eski istasyon geçici kapanışı yapmış faturasını kesmiş.bize teslim etmiş. bizimkilerde depoya kaldırmışlar.
Sorum şu; biz bu yazarkasaları hiç kullanmadık, servise hurdaya gittim siz değil eski sahibi kapatacak diyor, elimde kaldı.
66 nolu tebliğde aşağıdaki gibi açıklama var.
servisçiye gidip ben bunu bu tebliğe göre hurdaya ayırabilirmiyim veya başkasına satabilirmiyim?

"akaryakıt pompalarının ödeme kaydedici cihazlara bağlanmasına ilişkin yükümlülüğün Kanunla Bakanlığımıza tanınan yetkiye dayanılarak getirilmiş bulunması, kuruluş işlemlerinin belirli bir takvim içerisinde tamamlanma zorunluluğu ve bahse konu ödeme kaydedici cihazların sadece akaryakıt pompalarına bağlı olarak kullanılabilmesi sebebiyle, münhasıran akaryakıt pompalarına bağlanmak üzere yapılacak ödeme kaydedici cihaz satışlarında düzenlenecek faturaların üzerine, müşterinin bağlı olduğu vergi dairesi ile vergi kimlik numarası da belirtilmek ve 50 Seri No.lu Genel Tebliğin4 A/1-d bölümünde açıklandığı şekilde yapılan satış hakkında ilgili vergi dairesine (müşterinin kayıtlı olduğu) gerekli bilgi verilmek suretiyle, mükelleflerden (Vergi Dairesinden alınması gereken) "ödeme kaydedici cihaz kullanmakla yükümlü olduklarına dair izin yazısı" istenmeyecektir."
 
Üyelik
18 Mar 2011
Mesajlar
267
Ynt: Akaryakıt Yazar kasa

sayın mercan fikri

akaryakıt istaysonlarında kullanılan okc cihazları bir kaç farkla normal okc işlemlerine benzer

ve kullanımla cezası normal okc cihazından fazladır

akaryakıt okc cihazlarını ya okc cihazının sahibi yada vekili hurdaya ayırma, kapatma ve devir işlemi

yapabilir


illa kurtulmak istiyorsan vergi dairesine teslim et
 
Üst