fonradar

Aktif Çalışan Mükellefimin Mükellefiyetini Sorgusuz Sualsiz Kapattılar

• Konbuyu başlatan SİBEL
  • Başlangıç tarihi
S

SİBEL

Ziyaretçi
Serbest meslek mükellefi olan işi gereği adresi evi olan ve yine işinin bir iş yerine bağlı olarak yapılmaması sebebiyle evinde de bulunamayan ancak her ay 10.000 YTL civarı KDV ödeyen matrahı eski parayla trilyonlara yakın ve şu an incelemede bir mükellefimi iki tebligatını teslim alamadı diye sorgusuz sualsiz resen kapanışını yaptı gelir idaresi.
Tesadüfen öğrendik tabi kapatıldığını. Mükellefiyetin açılmasını müdüre kadar duyurdum bana ne tarzında bir tavırla karşılaştım. Nisan KDV sini göndermek için pazartesi mücadeleme devam edeceğim.
Ama lütfen biri bunun mantıklı açıklamasını yapabilir mi? Tamam resen kapatma hakları var. Beyanı veriliyor, bir kuruş borcu yok üstelik denetimde, telefonları mevcut, memur arkadaşlar bir kere arayabilirlerdi.
Ömrümde böyle şey görmedim.

Ynt: Aktif çalışan mükellefimin mükellefiyetini sorgusuz sualsiz kapattılar

Anladığım Kadarıyla 2004/13 Seri Nolu Uygulama İç Genelgesi'ne Göre İşlem Yapmışlar Mükellefinize.

sanırım sn ugur_35 in yazdığı gibi 2004/13 e göre işlem yapılmış.

bence vergi dairesine şu şekilde bir dilekçe yazın ve cevap isteyin.

1-mükellefiyetin kapanış dayanağını sorun
2-mükellefe ulaşılamadığı taktirde beyannamelerinin tarafınızdan imzalandığını, mükellefe sizin tarafınızdan ulaşılabileceği halde neden hiç aranmadığınızı, mükellefinizin serbest meslek erbabı olması nedeni ile adresinde bulunmadığını,
3-beyannemelerini düzenli verdiğini ve sahte bir işlemin mümkün olmadığını
4-eğer 2004/13 e göre işlem yapıldı ise şartların oluşmadığını belirten bir dilekçe yazın.

bakalım ne cevap verecekler.

bu arada beyannamelerinizi vermeye devam edin.

saygılarımla

trilyonlarca cirosu olup bi lira borcu yoksa kapatırlar tabi ;D trilyonlarca borcu olsun bak bakalım sorgusuz sualsiz kapatabiliyorlar mı? kapatıcam dese bile borcu öde kapat deyip kapatmazlar. Bide vergi tahsilatının azlığından şikayet ederler. Sen kümestekileri yol dışardakiler palazlansın adalet mi bu?

Ynt: Aktif Çalışan Mükellefimin Mükellefiyetini Sorgusuz Sualsiz Kapattılar

Evet 2004/13 e göre kapatmışlar. Dilekçe yazıp verdim. Ancak vergi dairesinde şöyle cümlelerle karşılaştım.
'' Biz kimseyi aramak zorunda değiliz, hele hele muhasebecisini hiç aramak zorunda değiliz. 2 yoklamaya gerek yok, tek yoklama ile kapatırım. Ne diyosun sen fazla konuşma, yoklama tutarım ama hemen bugün tutamam, bana ne beyanname göndereceksen, katlancak artık gecikme zammına, mükellef işyerinde sürekli bulunmalı her an memur gelebilir, vs vs vs
uzun yalvarmalardan sonra ve yoklama memuruyla bildiğiniz işlyen sistemiyle gidip yoklama tuttuk, öğleden sonra saat 16:00 da beyannameyi gönderdim. Banka memurunun anlayışı ile 10.000,00 YTL yi maliye bakanlığının kasalarına gelir olarak yazdırmayı başardım.
Mutluyum vergi mi ödedim :(

Ynt: Aktif Çalışan Mükellefimin Mükellefiyetini Sorgusuz Sualsiz Kapattılar

V.dairesinin bu mükellef için terk işlemini yapmaya yetkisi yok. Tamamen işgüzarlık kendi kanunu bilmeyenlerin "ben yaptım oldu." anlayışı. İster iseniz önce il defterdarlığına/V dairesi başkanlığına durumu belirtir şikayetinizi iletebilir cevap verilmez ise bakanlığa yazabilirsiniz.
2004/13 içgenelge' Alıntı:
2. 31.07.2004 Tarihinden Sonra İşini Terk Ettiği Tespit Edilen Mükellefler Hakkında Yapılacak İşlemler :

31.07.2004 tarihinden sonraki dönemlerde işini terk eden, ancak işi terk keyfiyetini vergi dairesine bildirmeyen ve dosyasında işine devam ettiğine dair herhangi bir bilgi bulunmayan mükelleflerin mükellefiyet kayıtları, vergi dairelerince aşağıdaki araştırmalar yapıldıktan sonra terkin edilecektir.

2.1. Ticari, zirai veya mesleki kazanç sahibi gerçek kişiler ve ortaklıklar ile tüzel kişi mükelleflerden, birbirini izleyen iki döneme ait katma değer vergisi beyannamesini vermeyenlerin işyeri ve ikametgah adreslerinde, ayrıca tüzel kişi mükelleflerin kanuni temsilcilerinin ikametgah adreslerinde, katma değer vergisi beyannamesi verilmeyen son dönemi izleyen ay içerisinde gerekli yoklama işlemleri yapılarak, ilgililerin işlerini ne zaman terk ettikleri, işyerinin yoklama tarihindeki durumu, işyerinde başkaları faaliyet gösteriyorsa hangi tarihten itibaren orada faaliyet gösterdikleri, mükellefin mesleği ile ilgili teşekkül, birlik veya oda kayıtlarında yer alan bilgiler ile işyeri ve ikametgah adreslerinin bulunduğu yer muhtarlık kayıtları araştırılarak, adres değişikliği yapılıp yapılmadığı hususları tespit edilecektir.

Yukarıda belirtilen araştırma ve yoklamaların tamamlanmasını takip eden otuz gün içinde mükellefin bilinen adreslerinde, dosyadan sorumlu servis şefinin de katıldığı ikinci bir yoklama yapılarak, ilgilinin bilinen adreslerinde bulunamadığını teyit eden bir yoklama fişi tanzim edilecektir.

Yapılacak araştırma ve yoklamalar sonucunda, işini terk ettiği tespit edilen, bilinen adreslerinde bulunamayan ve başka bir adreste faaliyetine devam ettiğine dair bilgi edinilemeyen mükelleflerin mükellefiyet kayıtları, ilgili müdür yardımcısının önerisi ve vergi dairesi müdürünün onayı ile terkin edilecektir.

Bu işlemler en geç katma değer vergisi beyannamesi verilmeyen son dönemi izleyen dördüncü ayın sonuna kadar tamamlanacaktır. İşlemlerin süresinde ve eksiksiz olarak sonuçlandırılması hususu vergi dairesi müdürleri tarafından titizlikle takip edilecektir.