Aktife Kayıtlı Olmayan Aracın İşyeri Kapandıktan Sonra Satış

Üyelik
2 Ağu 2005
Mesajlar
3
herkese iyi mesailer:
İncelemede olan bir mükellefim var. 1997 yılında kamyon almış 2.el
2001 dönemi inceleniyor. İşyeri 2001 sonunda kapandı. Ancak araç 2002 yılında satılmış.
Denetmen mükellefe aktife almadığı halde aracın neden çıkışını yapmadığını sormuş. Şimdi:
- Aktifte kayıtlı olmayan bir aracın işyeri kapanırken satışı yapılması gerekiyor mu ?
- Denetmenin bu aracın çıkışı yerine aaraçla ilgili kayıtlı giderleri
yok sayması gerekmez mi?
- Bu konu ile ilgili mukteza örneği var mıdır?
Şimdeden ilgilerinize teşekkür eder iyi mesailer dilerim
 
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
403
Sayın Gündem,

Araç evvelce alınmış ve aktife kaydedeilmemişse (ki öyle söylüyorsunuz) evet araçla ilgili giderleri reddetmeli.

İşyeri mülkü iş sahibine ait olduğunda aktife almadanda yapılan küçük giderleri kabul ediliyor, araçlar için kabul edilmiyor zira GVK.nun 40/5.maddesi bu sınırlmayı getirmiş durumda.

Ancak evvelce edinilmiş aracın aktife kaydı zorunlumu?Bence bu düzenlemelerin tersinden yorumlanması halinde değil anlamı çıkıyor.Yani aktife almazsan giderlerininde düşemezsin.

Sanırım inceleme elemanı daha çok aktife kayıttta KDV'si olmayan ancak satışında %18 KDV hesaplanacağından bu yola zorluyor.Bu konuda mukteza hatırlamıyorum ancak birtakım yargı kararları mevcut.Bu kararlar araç satşını KDV kanunu'nun 1.maddesi kapsamında Ticari maksatla bir satış olarak kabul etmiyor.
 
Üst