fonradar

Aktifteki makina ve arsanın değerlemesi...

NEŞE79

Katkı Sunan Üye
Şirketimiz aktifimizi güçlendirmek için aktifimizde yer alan makina ve arsaya değerleme yapmaya karar verdik...Fakat bunun için spk kayıtlı değerleme şirketi ile anlaşmamız gerek diye tahmin ediyorum ama tam işlemleri ne şekilde yapacağımı bilemiyorummm.Bu işlemi yapmış arkadaşlar varsa yardımcı olmasını rica edeceğim...Birde yıllık açıklanan bir yeniden değerleme oranı var bu oran da benim yapacağım işlemle ilgili bir oran ise benim değerleme şirketine neden ihtiyaç duyduğumu merak ediyorum...İşleyiş ne şekilde olacak...?Ben değerleme oranında mı arttırım yapacağım değerleme şirketinin belirleyeceği oranda mı arttırım yapacağım...?Cevaplarsanız sevirim...

Ynt: Aktifteki makina ve arsanın değerlemesi...

Selamlar
Yanlış biliyorsam lütfen düzeltin.
Duran varlıklar için Yeniden değerleme uygulaması, enflasyon muhasebesi çıkması sebebiyle kaldırılmıştır.
İktisadi devlet teşekkülleri için uygulamanın devam ettiğini biliyorum.
Günümüzde yeniden değerleme oranının belli başlı uygulama alanları

a) Konut Kira Gelirleri İstisna Tutarı
b) Personele Yemek Verilerek Sağlanan Menfaatlere İlişkin İstisna Tutarı
c) Gelir Vergisi Tarifesi
d) Değer Artış Kazançlarında İstisna Tutarı
e) Arızi Kazançlarda İstisna Tutarı
f) Stopaja ve İstisnaya Konu Olmayan Menkul ve Gayrimenkul Sermaye İratlarına İlişkin Beyanname Verme Sınırı
g) Bazı Usulsüzlük ve Özel Usulsüzlük Cezaları
h) Fatura Düzenleme Sınırı
i) Amortisman Sınırı
k) Motorlu Taşıtlar Vergisi Tutarları
m) Diğer Bazı Uygulamalar
şeklinde olduğunu söyleyebilirim.

Bu durumda Sayın Nese79, size önerim bana göre bu artırımlar için yeniden değerleme değil enflasyon muhasebesi yapmanız daha doğru olacaktır.

Saygılar

Yazdıklarınız doğru olabilir benim konu ile ilgili pek fazla bilgim yok...Fakat benim aktifimdeki makinaları gerçek değerine çekmek için değerlemeden başka yöntem aklıma gelmiyor...Şimdi siz kalktı diyorsunuz ama bu durumda ne gibi işlem yapmam gerek ...?Birde makinaları ben kendim önce yapılmakta olan yatırımlarda takip ediyorum..Makina için yapılan masrafları 258 topluyorum sonra makina bitince 253 maliyet değeri ile virman yapıyorum..Faaliyet alanım makina imalatı değil ambalaj ama bazı makinaları firma içinde imalatta kullanmak üzere kendimiz yapıyoruz...Dolayısıyla maliyet değeri ile gerçek değerinden düşük aktifime alıyorum...Fakat benimde özsermayemi güçlü kılmak adına değerleme yapmak istiyorum...Bu konuda yardımlarınızı rica edeceğim...

Siz,bana göre enflasyon muhasebesi konusunu inceleyiniz.
Hatta yapılmakta olan yatırımlar içinde bu muhasebe yapılabilir.
Konuyu inceleyin üzerinde irdelemeler yapabiliriz.
Saygılar

TMS-TFRS uygulamak (SPK mevzuatına tabi) zorunda olan şirket iseniz gayrimenkuller için gayrimenkul değerleme uzmanına diğer makinalar için ilgili raporlama standardına göre işlem yapabilirsiniz. Ancak bunu maliye kabul etmediği için mali kar/ticari kar ayrımında göz önünde bulundurmalısınız.

Son verilen cevap ile ilgili mali ve ticari karı yapılan değerleme nasıl etkiliyor anlamadım?Biraz daha açar mısınız?

Enf düzenlemesi (şartların oluştuğunda yapılması zorunluluğu) haricinde sizin yapacağınız düzeltmeler sonucu oluşacak ilave giderleri mali kar hesaplarken kkeg olarak katmanız gerek.