fonradar

Alıcılar-satıcılar hesabı

Değerli arkadaşlar.

örnekle açıklamamak istiyorum. A firmasından çimento satın alıyoruz, Yine aynı A firmasına hazır beton satış yapıyoruz. aynı firmayı tek hesapta takip etmekte her hangi bir sakınca varmıdır veya usül olarak uygun olurmu, 320 satıcılar hesabında hem alışını hemde satışını bu hesapta takip etmenin sakıncası varmı yoksa ben satış faturaları için 120 ye alıcılara hesapmı açmam doğru olur.

Ynt: alıcılar-satıcılar hesabı

120 - 320 olarak ayrı ayrı takip edip ay sonlarında bu hesapları karşılıklı sadeleştirmen tam açıklama kavramına daha uygun olacaktır.

Ynt: Alıcılar-satıcılar hesabı

sdk55 ' Alıntı:
Değerli arkadaşlar.

örnekle açıklamamak istiyorum. A firmasından çimento satın alıyoruz, Yine aynı A firmasına hazır beton satış yapıyoruz. aynı firmayı tek hesapta takip etmekte her hangi bir sakınca varmıdır veya usül olarak uygun olurmu, 320 satıcılar hesabında hem alışını hemde satışını bu hesapta takip etmenin sakıncası varmı yoksa ben satış faturaları için 120 ye alıcılara hesapmı açmam doğru olur.

aynı firmayı hem 120 hemde 320 hesapta takip etmek riskli olabilir. Öncelikle hesaplarınızı güven altına almanız açısından (fazla ödemeye mahal vermemek gibi) hangisi yoğun çalışıyorsa o hesap altında tutmanızın bir sakıncası olacağını düşünmüyorum. Prof un dediklerinin doğru olduğunun da altını çizmek istiyorum. Fakat yukarıdada açıkladığım gibi güvenlik ön planda olmalı...