fonradar

Alınan Avansların Stopaj Konusu

cemoja

Katkı Sunan Üye
merhaba.soruma cevap alamıyorum.herhalde farklı anlaşıldım.inşaat işi yapan bir firma inşaata başlamadan yada devam ederken daire satışı yapıyor.inşaat bitmeden fatura kesilemediği için tahsilatlarını 340 hesapta görüyor.şimde inşaat yıllara yaygın olduğundan alınan avansların yıl sonu kapanışı nasıl olacak.birde bu avanslarla ilgili muhtasar beyanında bir stopaj söz konusumu.teşekkürler

Ynt: Alınan Avansların Stopaj Konusu

Merhaba,
Soruyu açık sormadığın için herhangi bir yanıt alamıyorsun diye düşünüyorum. Yaplılan iş inşaat taahhüt işimi yoksa yap-sat bina inşaatımı?

Eğer inşaat taahhüt işi yapıyorsanız. Yapılan işin süresi yılı aştığı için alınan avanslardan (avansı ödeyen tarafından) stopaj yapılması gerekirdi. Eğer yap-sat türü inşaat işi yapıyorsanız zaten avans aldığınız kişiler stopaj yapma yükümlülüğü yoktur. Yani 3 ay sonra imalattan çıkacak olan bir buzdolabı için avans alınmasından farkı yoktur.

Vergi tevkifatı
Madde 94 - Kamu idare ve müesseseleri, iktisadî kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadî işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, ziraî kazançlarını bilanço veya zıraî işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar.
1. ....
2. ....
3. 42 nci madde kapsamına giren işler dolayısıyla bu işleri yapanlara (kurumlar dahil) ödenen istihkak bedellerinden,

Ynt: Alınan Avansların Stopaj Konusu

sayın başkan.firma üç ortaklı inşaat taahhüt firması(iş ortaklığı tüzel kişiliğinde).evleri alan insanlarda şu ana kadar bireyler.inşaata daha yeni başlanıyor.biz müşterilerden kaparo ve daha sonrası için ya senet alıyoruz,yada tarihinde kendileri hesaba havale yapıyorlar.şimdi biz satış faturasını inşaat bittiğinde keseceğimizden aldığımız avansların durumu ne olabilir.yani yıllara devrettiğinde yeni yıldada avans hesabında devam edip (340) ne zaman inşaat biter o zaman faturasınımı kesip avansları satış hesaplarına alacağız.teşekkürler