fonradar

Allah İçin Akıl Verin

Bu mesleğe yıllarını veren değerli üstadlarım, bir konuda yol göstermenizi istiyorum. Ben SMMM yeterlilik sınavını kazandım. Ama ruhsatımı çıkarmadım. Çevrem sürekli ruhsatı çıkarmam için baskı yapıyor. Bu durum çok canımı sıkıyor. Ben çıkarmıyorum çünkü bu işi yapar mıyım emin değilim. Bu nedenle ruhsat harcı ödemek ve yıllık üyelik aidatı gibi külfetlere girmek istemiyorum. Bildiğim kadarıyla bir kere çıkardıktan sonra geri dönüşü de olmuyor. Bir de ruhsat yüzünden çeşitli sınırlamalara tabi olacağım. Mesela ticaret yapmak istersem yapamam. Memur olsam bana herhangi bir faydası olmaz ve bu durumda bile her yıl üye aidatı öderim. Çevrem ise kullanmasam bile çıkar diyor. Yılbaşından sonra yüzde 120 gibi bir zam gelecek diyor. Allah için yardım edin. Sizce ne yapmalıyım? Kullanmayacak olsam bile çıkartayım mı? Ne yapayım?

Merhaba ruhsatınızı çıkarmak cümlesi başlı başına bir sorun..... Normalde kazanılan hak için neden ilave çaba ve mali külfet sarfedesiniz..... (Burada kinaye sözkonusu...)
Evet bu ülkede yarınımızı kimse bilemiyor. Ben sizin yerinizde olsam kısa yoldan ticarete atılırdım... Tercih sizin tabi....

Mesleğinizi aktif olarak yapmadığınız müddetçe ticaret yapmanızda bir engel yok. Bence alın derim...

Büro faaliyetiniz olmadığı sürece ticaret yasağı yok. Ticaret de yapabilirsiniz, memur da olabilirsiniz.

Aidat da aktif mesleki faaliyetiniz yoksa (büro veya bağımlı çalışan) %50 indirimli oluyor. Bir ünvan sahibi olmak adına ona da katlanmanız gerekecek.

Muhasebe ile hayatınız boyunca hiç ilginiz olmayacağını düşünseniz zaten sınava girmezdiniz. Sınavlar için de bir sürü harç vs.'ye katlandınız eminim. Ben de alın derim.