zirve

Alt İşveren Sgk Dosyası

Üyelik
4 Nis 2013
Mesajlar
483
Konum
Kocaeli
Biz hizmet veren bir firmayız. Asıl işverenlerle sözleşme imzalayıp taahhüt edilen işi yerine getirirken asıl işverenle alt işveren ilişkimiz başlıyor.Karşı tarafla sözleşme imzalamayla alt işverenlik başlar diye bir ibare var.Muhasebecimiz bize sgk da dosya açarken asıl işveren dosyasının altında altişveren olarak dosya açmayıp, aynı adreste farklı bir dosya açmakta ve bizi asıl işveren konumuna koymaktadır ki sgk dan da bu yanlışlığa hiç bir itiraz gelmemiş. Örneğin yol yapım işinde karayolllarından bir iş alan müteahhit asıl işveren olarak işi alt işverenlere havale etmektedir. Muhasebecimiz zannedersem bunu örnek alarak bizim dosyamızı ona göre asıl işveren olarak müstakil dosya açtırmaktadır.Örneğin biz kamu hastanesinin işini aldığımızda adımıza müstakil iş yeri açılışı yapmakta ve böylece hastanede bir işyeri açmış bulunmaktayız.Düşünün kamu hastanesi içinde iş yeri açılışı yapılyor, saçma değil mi? Bu konu hakkında yorum yapacak olan varsa şimdiden teşekkür ederim.
 
Son düzenleme:

AKDENİZ36

Katkı Sunan Üye
Üyelik
9 Ağu 2010
Mesajlar
241
Konum
DİYARBAKIR
hata olmuş ya da biliçli de yapılmış ta olabilir
bazen alt dosya açmak yerine direk dosya açılıp işçi çalıştırılabilir ama bu muvazalı bir işlem olur (aldatma)

sonuçta ticaret bazene direk bazen endirekt gidebilir her zaman bu böyle olacaktı demekte yanlış oluyor

yapılması gereken asıl işveren numarasını alıp sgk da alt işveren olarak dosya açması gerekiyordu
 
Üyelik
4 Nis 2013
Mesajlar
483
Konum
Kocaeli
peki asıl işveren benim dosyam altında alt işverenlik açılabilir diye sigortaya talimat vermiş olması mı gerekir. Çünkü zaten sözleşme imzalama ile asıl işveren alt işveren ilişkisi kurulmuş olur. Muhasebeci asıl işverenin sigorta numarasının altında alt işveren tarafından sigorta açılışı yapılması için yazı vermesi gerekir diyor.
 

Rietveld

Tanınmış Üye
Üyelik
6 Eyl 2010
Mesajlar
3,398
Konum
Lüleburgaz
Evet bunun için asıl işverenin bir dilekçe vermesi gerekiyor.

....................... sicil numarası ile .................... adresinde işçi çalıştırmaktayız.Ekteki sözleşmeden de anlaşılacağı üzere ..................... unvanlı şirketi ............. tarihinde 001 nolu alt işverenimiz olarak çalıştırmaya başlayacağız.

gibi bir dilekçe yazıp vermesi gerekiyor asıl işverenin.Dilekçenin ekinede yaptığınız sözleşmeyi eklemelisiniz.Ayrıca taşeron olarak açılan dosyalarda hemen aynı güne girişlerin yapılması gerekiyor.Yeni dosya açılışındaki gibi 30 günlük süre yok.
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,266
Konum
Manisa
SGK ilk tescilde işçi girişleri için 1 aylık süreden yararlanıyorsanız başınız ağrıyabilir. Zira SGK alt işveren dosyası açtırıldığında 1 aylık süre işlemiyor. Bu süreyi kullandı iseniz ve incelemede alt işv. olduğunuz tesbit edilir ise ipc ile karşılaşabilirsiniz.
 
Üyelik
4 Nis 2013
Mesajlar
483
Konum
Kocaeli
yani hiç itiraz etmemek gerekir bu zamana kadar olanlara yoksa başımız ağrır.:) bundan sonrasını düzgün yapmak lazım
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,766
Konum
ankara
Olayınıza bağlı olarak 4857 sayılı İş Kanunu( M.2) ile M.3 ve bu madde yasal dayanak yapılarak yürürlüğe girmiş olan "ALT İŞVERENLİK YÖNETMELİĞİ"ni inceleyiniz.
 
Üst