fonradar

Altın Alım-Satımı

Merhaba arkadaşlar;
İlk defa kuyumcu mükellefim olduğundan tereddüte düştüğüm bazı konularda yorumlarınızı bekliyorum.
1-altın alım-satımı yapan kuyumcu firmaya (2.sınıf işletme) ait dönem sonu maliyet hesaplarını yaparken kuyumcular derneğinin vermiş olduğu altın fiatlarına göre mi, yoksa İAB fiatları ile mi işlem yapmalıyız.
2-Satın alınan Cumhuriyet altınlarının (tam,yarım.çeyrek) takibini adet olarakmı yoksa gram olarak mı takip etmeliyiz.
3-Kuyumcu mükellefi olan arkadaşlarımızın tavsiye edebileceği kaynaklar varsa memnun olurum.
Ayrıca dikkat etmemiz gereken hususlar hakkında yorum yapan arkadaşlarıma şimdiden çok teşekkür eder İyi çalışmalar dilerim.

Sayın Sertaç

Bende senin gibi dertliyim bu konuda yılbaşında çok araştırdım konuyla ilgili bilgileri topladım işlemimide buna göre yapıyorum tereddüttlerimide aşağıda yazdım....
bununla ilgili tüm konuları
http://www.antalya-smmmo.org/forum/display_topic_threads.asp?ForumID=6&TopicID=91&PagePosition=1

bu adreste bulabilirsin
ayrıca altın işletmelerinde envanter hesaplarken has altına çevriliyor ve o günkü kuru i.a.b istanbul altın borsasındaki endekslere göre işlem yapıyoruz

benimde takıldığım konular var mesela çeyrek altın satışta has altın değerini bulduktan sonra olumlu fark üzerinden kdv hesaplanıyor bu benim kafamı karıştırdı (bu konuyuda bu forumda öğrendim yanlışımda olabilir) bu konuda tereddütlerim var bende kuyumculuk muhasebesinde yeniyim. Alışlarda gider makbuzu kullanıyoruz kesinti yapmıyoruz gerçi çok iyi incelemedim de kurulu düzeni götürüyoruz. buda kafamı karıştırıyor. kullanılmış altınları aldıktan sonra bunlara işçilik faturası kestiriliyor (alış yaptığın 2 el altın miktarı kadar=tahminimce) bunlarla ilgilide tereddütlerim var inşallah faydalı olmuşumdur daha bilen biri varsa zaten bizi aydınlatır
bende bu konu hakkında soru yazacaktım iyi de oldu forumda yer kaplamamış olduk
herkeze iyi çalışmalar...:)
AKIL AKILDAN ÜSTÜNDÜR.....:)

serdaç demiş ki
İlk defa kuyumcu mükellefim olduğundan tereddüte düştüğüm bazı konularda yorumlarınızı bekliyorum.
1-altın alım-satımı yapan kuyumcu firmaya (2.sınıf işletme) ait dönem sonu maliyet hesaplarını yaparken kuyumcular derneğinin vermiş olduğu altın fiatlarına göre mi, yoksa İAB fiatları ile mi işlem yapmalıyız.

Müşteriniz hergün işyeri astığı fiat listesini size verecektir.veya z raporunun arkasına o günkü 14,18,22,ziynet ve has fiatlarını yazacak(Mükell.kalmış)Yoksa İ.A.B. da görebilirsin.

sertaç demiş ki
2-Satın alınan Cumhuriyet altınlarının (tam,yarım.çeyrek) takibini adet olarakmı yoksa gram olarak mı takip etmeliyiz.

Ziynetler 22 ayar olup 1,75 gr.dır.Siz ziynet fiatını o günkü 22 ayar altın fiatına bölüp o şekilde kaç gr 22 ayar sattığını bulun.(Çünkü altını 32-33-34 vs fiatlardan satılmaktadır.Mükellef kestiği z raporlarından ziynet adedini bulamazsınız.) Daha sonra 22 ayarı has altına çeviriniz
Aynı şekilde 14,18,22 ayar altınlarıda hasa çevireceksiniz.
14- 0,585
18- 0,750
22- 0,916 has değerleridir.

Merhabalar

GVK 38. maddesnin 5. fıkrası 5024 s.k. ike kaldırıldı. Bundan sonra kuyumcular (enflasyon oranlarına bakılmaksızın) enflasyon düzelmesi yapacaklardır.

Altın yatırımı yapmak için nasıl bir yol seçeceğinizi, hangi piyasada işlem yapacaksanız ona göre belirlemelisiniz. Tüm yollar hakkında biraz bilginiz olursa, sizin için en iyi piyasayı seçer ve buna göre yatırımınızı yapabilirsiniz. Kuyumcular bildiğiniz gibi en eski yöntemlerdendir. Bankaların altın hesapları ise güvenli olduğu için bir süre tercih edilse de işlem ücretleri nedeniyle pek tercih edilmemektedir. E-ticaret sitelerinde ise henüz kişiler online alışverişin güvenli olduğuna inanmamaktadır. Borsa ve forex piyasasında yapılan yatırımlar ise diğer yöntemlere göre çok daha kazançlıdır diyebiliriz. Altın fiyatlarını ben buradan takip ediyorum. Sizlere kesinlikle tavsiye ederim. Yatırım yaparken fiyat takibi yapmak çok önemlidir.