Amerikadaki Llc Firmanın Türkiyede Gelirinin Vergilendirilmesi

Arkadaşlar merhaba,

Amerikadaki arkadaşımla internet sitemiz var ve bu site amerikadaki reklam firmalarından gelir elde etmeye başladı. Ben türkiyede ikamet ediyorum ve sigortalı olarak bir işte calisiyorum.

Bu sebeple Amerikada LLC Şirket kurmayı düşünüyoruz ama benim aklımdaki sorular şunlar.

Amerikada vergi ödedigimde şirket için, şirketin hesabından benim türkiyedeki banka hesabıma para yatırıldıgında acaba vergisini ödemem gerekiyor mu türkiyede ? (aylık gelirim maksimum 2000$ civarı olucak)

Ayrıca ssklı olarak türkiyede calisirken amerikada iş veren olabilir miyim acaba bu sorun yaratırmı.

Not: Arkadaşlar bütün forumu aradım bütün gün ve bilgi karışıklıgı oluştu kafamda. Bu sebeple yeni konu açtım.

Şimdiden teşekkürler. Saygılarımla

Sayın Kuvva;

Bu konu daha önce bu formda soruldu (yanılmıyorsam) hatta ben yanıtladım. Şimdi sırayla tekrar yanıtlayalım.Ayrıca biz bilgimizi tazelemiş olur,sizde bilgi karışıklığınızı gidermiş olursunuz.

**Amerikadaki arkadaşımla internet sitemiz var ve bu site amerikadaki reklam firmalarından gelir elde etmeye başladı. Ben türkiyede ikamet ediyorum ve sigortalı olarak bir işte calisiyorum.

--Burda bir sıkıntı yok.Türkiyede Vergilendirme'de söz konusu değil zira firmanız amerikadaki reklam firmalarından gelir elde etmeye başladı ve orada vergilendiriliyor.Türkiyede ikamet etmeniz,sigortalı bir işte çalışmanız buna engel değil

**Bu sebeple Amerikada LLC Şirket kurmayı düşünüyoruz ama benim aklımdaki sorular şunlar.

--Tamam kurabilirsiniz.

**Amerikada vergi ödedigimde şirket için, şirketin hesabından benim türkiyedeki banka hesabıma para yatırıldıgında acaba vergisini ödemem gerekiyor mu türkiyede ? (aylık gelirim maksimum 2000$ civarı olucak)

Kişiler açısından elde edilen gelir veya kazancın net tutarı, başka deyişle vergi sonrası tutarı esastır. Bu sebeple elde edilecek gelirin vergi rejimi, bilinmesi gereken bir konudur.
Dolayısıyla;
• Elde edilen gelirin vergi kesintisine (stopaj) tabi olup olmadığı,
• Yıllık Gelir Vergisi beyannamesi vermek zorunluluğu,
• Tam mükellefiyet kavramı ve bu çerçevede beyanı zorunlu gelirlerin kapsamı
gibi konular oldukça önem arz eder.
Tam mükellef statüsündeki gerçek kişiler Türkiye içinde ve yurt dışında elde ettikleri gelirlerin tamamı üzerinden Türkiye’de vergilendirilirler. İkametgâhı Türkiye'de bulunanlar veya bir takvim yılı içinde Türkiye'de devamlı olarak altı aydan fazla oturdukları için Türkiye'de yerleşmiş sayılan kişiler Türk Vergi Mevzuatı açısından “Tam Mükellef” statüsündedir. Buna göre ülkemizde yaşayan yabancı ülke uyruklu kişiler de prensip olarak bu kapsamdadır.
Bu statüdeki kişilerce bir takvim yılı içinde elde edilen yurt içi ve yurt dışı gelirlerin toplamı yıllık beyanname ile Mart ayında Türkiye’de kişinin ikametgâhının bulunduğu yerdeki Vergi Dairesine beyan edilir ve artan oranlı vergi tarifesine göre %15’ten başlanarak %35 oranına kadar vergi ödenir.

**Ayrıca ssklı olarak türkiyede calisirken amerikada iş veren olabilir miyim acaba bu sorun yaratırmı.

--ssklı olarak türkiyede calisirken amerikada iş veren olabilirsiniz.Sorun olmaz