fonradar

Amortisman Hakkında

şirkete aldığımız bir demirbaşın amortisman süresi 5 yıldır.
1:ilk yıl amortisman düşmedik, amortisman düşme hakkımız tamamen kayboluyor mu yoksa düşmediğimiz yılın amortisman hakkımız kaybolup diğer yılların amortismanı düşülebilir miyiz?

örneğin 100 tl alınan demirbaş amortisman 5 yıl düşülecek
1.yıl amortisman =0 ilk yıl düşmedik
2.yıl amortisman=0 ikinci yıl düşmedik
3.yıl amortisman= 20 tl düştük
4.yıl amortisman= 20 tl düştük
5.yıl amortisman=20 tl düştük
toplam =60 tl amortisman düşebilirim doğrumudur?

Doğrudur, ancak defter değerini sıfırlamak isterseniz ilk iki yıl için KKEG olarak amortisman ayırabilirsiniz.

Umarım 100,00 TL sorudaki temsili bir rakamdır .:)

İyi Günler.

Son düzenleme:
Umarım 100,00 TL sorudaki temsili bir rakamdır .:)

İyi Günler.

Sayın Demiral muhtemelen temsili bir rakamdır 100.TL ama öyle olmasa bile VUK md.313'e göre temel kural her türlü demirbaşı aktife kaydetmek, mükellefin ihtiyarına bağlı olan istisnai durum ise 800.-TL'nin altındaki demirbaşları doğrudan gider yazmaktır. Yani 100 TL'lik bir demirbaş aktifleştirilmişse, bunu neden aktifleştirdin diyemeyiz.

Son düzenleme:
üstadım hayırlı akşamlar,

yukarıda 800 tl.nin altındaki ATİK leri gider yazmaktır.

VUK 422 tebliğde 800 ü aşmayan peştamallıklar ve alet ve demirbaşlar doğrudan gider yazılır diyor.Benim anlamadığım ( geçenlerde de sormuştum buna benzer bir soru ama anlamadım ) bu sınır yalnız bu adı geçenler de uygulanır değilmi ? yani diğer ATİK lerde haklarda-özel maliyetlerde böyle bir sınır yok.rakam kaç olursa olsun bunlar aktifleştirilecek değilmi ?
ama siz yukarıda tüm ATİK ler de 800 sınırı var demişsiniz ?

birde koray üstadım mesaj kutunuz yine dolmuş...

1- VUK 422 Nolu Tebliğde VUK md.313'teki doğrudan gider yazma sınırının 800 TL olduğu yazıyor.

2-Bu hususu tam olarak anlayabilmemiz için VUK md.313'ün 3'üncü fıkrasına bakmak gerekir. Bu fıkraya göre doğrudan gider yazma imkanı 800'TL yi geçmemek şartıyla yalnızca peştemallıklar,alet, edevat, mefruşat ve demirbaşlar için tanınmıştır. Bunların dışındaki amortismana tabi tüm iktisadi kıymetler tutarı ne olursa olsun doğrudan gider yazılmamalıdır. Bu nedenle bir önceki mesajımda ATİK ibaresinin kafa karıştırıcı olduğu muhakkak, o ibareyi sorulan sorunun özelliğini de dikkate alarak demirbaş olarak düzeltmek yerinde olacaktır.

3- Mesaj kutumu uyarınız üzerine boşalttım.

Son düzenleme:
üstadım bunların dışındaki amortismana tabi tüm iktisadi kıymetler tutarı ne olursa olsundoğrudan gider yazılmalıdır.öylemi ?