Amortisman Hesaplama

Üyelik
25 Tem 2005
Mesajlar
1
Slm

- 2.üç aylık dönemde alınan bir demirbaş için ilk üç aylık döneme istinaden amortisman hesaplanıp giderleştirilebilir mi ?

-1.üç aylık dönemde amortisman hesaplanması yapılmayan bir demirbasa istinaden 2.üç aylık dönemde 6 aylık amortisman yazabilirmiyiz ?

simdiden tsk.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
bewon' Alıntı:
Slm

- 2.üç aylık dönemde alınan bir demirbaş için ilk üç aylık döneme istinaden amortisman hesaplanıp giderleştirilebilir mi ?

-1.üç aylık dönemde amortisman hesaplanması yapılmayan bir demirbasa istinaden 2.üç aylık dönemde 6 aylık amortisman yazabilirmiyiz ?

simdiden tsk.

Merhaba,
Eğer kıst amortismana tabi olan binek araç dışında bir kıymetse 6 ay sonunda 2. Geçici Vergi matrahının tesbitinde 6 aylık amortisman giderini göz önünde bulundurabilirsiniz.
 
Üyelik
21 Tem 2005
Mesajlar
13
merhaba
2.altı aylık dönemde alınan bir sabit kıymet için ilk üç aylık dönem için amortisman hesaplanamaz ancak 2.3 aylık dönemde hesaplanıp giderleştirilebilir.
-1.3aylık dönemde amortisman hesaplamadıysanız 6aylık hesaplayıp amortisman yazabilirsiniz.
SAYGILARIMLA
 
Üyelik
14 Tem 2005
Mesajlar
21
MERHABALAR

GEÇİCİ VERGİ DÖNEMLERİNDE AMORTİSMAN AYRILMASI
Geçici vergiye esas kazancın hesaplanmasında Madi Duran Varlıklar için
amortisman uygulaması yapılabilmektedir.
Yılık olarak hesaplanan amortisman tutarının geçici vergi dönemine tekabül eden kısmı hesaplanıp dikate alınır.
Yıl içerisinde alınan amortismana tabi İktisadi kıymetler için yıulık olarak ayrılan amortismanın kazancın ilgili olduğu döneme isabet eden kısmı hesaplanır,
Örnek:Ekim ayında satın alınan bir demirbaş için bu dönemde12 aylık amortisman ayrılabilecek.
VUK:nun 320.maddesinde düzenlenen binek otomobiler için alındığı yılda kıst amortisman geçici vergi uygulamasında da geçerli olacaktır.Buna göre mayıs 2005 yılında aktife dahil edilen bir otomobil için ikinci geçici vergi döneminde ayrılabileceği amortisman tutarı yılık amortismanın yarısı dır.
217 Nolu GVK.Genel tebliğine göre ilk defa aktife alınan MDV.lar için geçici vergi uygulamasında seçilen yöntem ve oranın yılık olarak uygulanacağı ön görülmüştür.Amortismanda yılık olarak seçilen usulün geçici vergi dönemlerinde değiştirilmesi mümkün değildir.Yıl içinde bir geçici vergi döneminde amortisman ayrılan iktisadi kıymetin daha sonraki geçici vergi döneminde satılmasında geçici vergi dönemlerinde amortismanların dikate alınmaması gerekir.
Kesin amortisman uygulaması hesap dönemi sonunda yapılmaktadır.MDV'ların satışında yalnızca hesap dönemi sonunda ayrılan amortismanların dikate alınması gerekiyor.

SAYGILARIMLA
SMMM H CENGİZ
 

Benzer konular

Üst