fonradar

Amortisman mı Gider mi

Şirket her ay bozulan veya tamir edilen bilgisayar için bazen kablo, yedek parça, program, chip ,soket, vb yedek parça alıyor toplam turarı 3000 tl civarı tutuyor bu durumda amortisman mı uygulanır direk gider yazılabilir mi?

Sayın Kemalyıldız,

Sayın Güroy haklı. Bakım - Onarım gideri. Ancak benim dikkatimi çeken şey "Program". Program ise tutarı önemlidir. 800.-- TL üzerindeyse "Haklar" olması gerekir. Ürünlerin ise farklı farklı ve birden çok bilgisayar için kullanıldığını tahmin ediyorum.

Saygılar,
Kevork

Sayın ksimkesyan

Ufak bir düzeltme yapayım.''Program'' ise ''haklar'' değil Maddi Olmayan Duran Varlık olur

Sayın ksimkesyan

Ufak bir düzeltme yapayım.''Program'' ise ''haklar'' değil Maddi Olmayan Duran Varlık olur

Ferhat Dostum,

"Maddi Olmayan Duran Varlık" TDHP 26 Gurubunun genel adıdır. Ben "Haklar" dedim "260" hesaba kaydedilmesi gerektiği için. Doğruydu yazdığım aslında.

Saygılar,
Kevork

Sayın Kemalyıldız,

Sayın Güroy haklı. Bakım - Onarım gideri. Ancak benim dikkatimi çeken şey "Program". Program ise tutarı önemlidir. 800.-- TL üzerindeyse "Haklar" olması gerekir. Ürünlerin ise farklı farklı ve birden çok bilgisayar için kullanıldığını tahmin ediyorum.

Saygılar,

Kevork

üstadım,program da 800 sınır yok biliyorum.sadece demirbaş ve peştamallıklar da uyguluyorum.haklarda kaç lira olursa olsun aktife yazıyorum..

Sayın aşkınbulduk,

Aslında öyle değil. ATİK olması için, ister Maddi ister Gayrımaddi, iki şartın da aynı anda gerçekleşmesi gerekir;

1. Beklenen iktisadi ömrü BİR yıldan fazla olmalıdır;
2. Her yıl tarif edilen tutardan daha yüksek değerde olmalıdır.

Bu her iki şart birden gerçekleşmelidir. Birinden biri yetmez. Tabiki ben böyle uygulayacağım olabilir. O ayrı.

Program meselesi ise tartışılacak başka bir konu. Ama bilinen çok rastlanan bir örnek. Ofis programı alın yaklaşık bedeli 400 - 500 TL. Beklenen ömrü bir yıldan fazladır. Ama doğrudan gider yazılabilir.

Programlar konusu ise tamamen farklı yapılara sahiptir. Özellikle lisans sistemleri VUK çerçevesinde çok sıkıntı yaratabilecek yapılar gösterbiliyor ama bunları ancak her vaka için ayrı incelemek gerekir.

Saygılar,
Kevork

Selamlar
Burada "haklar" ile "diğer maddi olmayan duran varlıklar" hesaplarını iyi ayırt etmek lazım.
Sayın Ferhat'ın belirttiği "maddi olmayan duran varlıklar" ibaresinden kastı aslında "diğer" başlığını taşıyan hesaptı.(öyle umuyorum) Zira gerek bu hesap gerekse haklar hesabı zaten maddi olmayan duran varlıklar ana grubu içinde yer alır.
Eğer alınan programda programın tamamı kullanım ve satın alma açısından firmaya geçiyorsa burada bir "hak"tan bahsetmek doğru olmaz.Çünkü haklarda genelde yararlanma süresi sonunda bir devredilme ya da iade durumu vardır.Fakat bahsettiğiniz programlar (windows,ofis,muhasebe,a.virüs,software vb.aklınıza ne gelirse) direk satın alınıp,kullanım yetki ve sahipliğin direk firmaya geçtiği programlardır.Tabiki bunlarda bazılarınında belli bir lisans süresi vardır.Fakat lisansın yenilenmediği durumlarda programda bir iade söz konusu değildir.Program ya çöp olur ya da o haliyle kullanılmaya devam edilir.Dolayısıyla bu tarz programların haklar hesabında takip edilmesi bana göre hatalı olacaktır.
Fakat örneğin telefon idaresinden alınan telefon hattının haklar hesabında takip edileceği muhakkaktır.Çünkü bu hattın sadece kullanım hakkı satın alınmıştır.Yararlanma süresi bittiğinde hat iade edilecektir.
Düşüncem bu şekildedir.
Saygılar

Sayın Twolf,

Biraz varsayım olmuş. Çok iyi ayırt edildiğine emin olabilirsiniz. Ben çok kısaca izah etmiştim. Ve çok doğruydu. Özün önceliği de göz önüne alınarak. Önce 26 gurubuna bakalım;

26. MADDİ OLMAYAN DURAN VARLIKLAR
Herhangi bir fiziksel varlığı bulunmayan ve işletmenin belli bir şekilde yararlandığı veya yararlanmayı beklediği aktifleştirilen giderler ile belli koşullar altında hukuken himaye gören haklar ve şerefiyelerin izlendiği hesap grubudur.

Ve tabi Haklar başlığına.

260. HAKLAR
İmtiyaz, patent, lisans, ticari marka ve ünvan gibi bir bedel ödenerek elde edilen bazı hukuki tasarruflar ile kamu otoritelerinin işletmeye belirli alanlarda tanıdığı kullanma, yararlanma gibi yetkiler dolayısıyla yapılan harcamaları kapsar.

İşleyişi :
Edinilen haklar, maliyet bedelleri ile bu hesaba borç kaydedilir. Yararlanma süreleri içerisinde, yararlanma sürelerinin belli olmaması durumunda, 5 yıllık sürede eşit taksitlerle itfa olunarak yok edilir.

diğer başlıklara bakmıyorum bile.

Programlarda satış çok genel anlamda gerçekleşmez. Satış mülkiyetin de tasarruf hakkının da geçmesi demektir. Bunun varolduğu bir programa rastlamadım. Hiçbirini satamazsınız. ( Tabi Bayi yada satıcı değilseniz. ) Kiralama dahi değildir. Sadece bir kullanım hakkıdır. Bu tür durumlarda kullanım hakkını alırsınız ve merak edip okuyun kutusunda yada lisans belgesindi üçüncü kişilere derinin yada satılmasının yasak olduğunu görürsünüz. Yani bu durumlara asla satış diyemezsiniz. Genel olarak belli bir lisans süresi de yoktur ancak belli bir süre sonra desteğinin kalkacağı yazılıdır. En geniş bilinen şekliyle Windows XP halen kullanmanızda bir engel yoktur ancak güncelleme ve destek 2012 yılında sona ermiştir. Kimse size kullanmayın demez. ancak lisans belgesini okuyun bilgisayarı satsanız bile beraberinde programı satamazsınız yasal olarak. Ve tabi amortisman listelerini de gözden geçirirseniz bu gibi programlar için tanınmış 3 yıllık sürenin destekleyici mahiyetini de görürsünüz.

Telefon meselesi ise maalesef söylediğiniz gibi değil. Haklar olarak yazmanız için bir "down payment" olmalı ki orada takip edesiniz. Veya söyleyebilirmisiniz ki şu bedeli şu kadar sürede amortismana tabi tutuyorum. Ben bilmiyorum ( Fabrika - Merkez arası haberleşmesi için kurulan direkt hatlar var ki bunlar için verilen tesisat bedelleri hariç.). Aylık gelen faturaları ödeyip gider yazıyorsunuz.

Sayın dostum olmamış biraz acele kaleme almışsınız. İtirazlarınız varsa konuşalım.

Saygılar,
Kevork

Sayın ksimkesyan

260 hesap olamayacağını 265 hesap olması gerektiğini sizin yazınızdan alıntı yapıyorum.Amacım polemik yaratmak değil formda siz ve diğer değerli formdaşlarımızla beraber beyin fırtınası yapıp doğruyu bulmak sizden alıntı yaparak; 26 grubuna bakalım ;

Herhangi bir fiziksel varlığı bulunmayan ve işletmenin belli bir şekilde yararlandığı veya yararlanmayı beklediği aktifleştirilen giderler ile belli koşullar altında hukuken himaye gören haklar ve şerefiyelerin izlendiği hesap grubudur.

Bilgisayar programlarının fiziksel varlığından söz edebilirmiyiz.Fakat İmtiyaz, patent, lisans, ticari marka ve ünvan bunların hepsinin fiziksel varlıkları sözleşme,hak devri v.b ile kanıtlanabilir.

Dolayısıyla Bilgisayar programlarının 265-Diğer Grubunda takip edilmesi uygundur.

Saygılarımla

Merhaba,

Satın alınan programın kullanım Hakkı'dır. Devredilemez. Haklar hesabının kullanımı doğru bir uygulama olacaktır.

Saygılarımla,

Sayın ksimkesyan

260 hesap olamayacağını 265 hesap olması gerektiğini sizin yazınızdan alıntı yapıyorum.Amacım polemik yaratmak değil formda siz ve diğer değerli formdaşlarımızla beraber beyin fırtınası yapıp doğruyu bulmak sizden alıntı yaparak; 26 grubuna bakalım ;

Bilgisayar programlarının fiziksel varlığından söz edebilirmiyiz.Fakat İmtiyaz, patent, lisans, ticari marka ve ünvan bunların hepsinin fiziksel varlıkları sözleşme,hak devri v.b ile kanıtlanabilir.

Dolayısıyla Bilgisayar programlarının 265-Diğer Grubunda takip edilmesi uygundur.

Saygılarımla

Ferhat bey 265 Hesap Grubu varmı sanırım 267 demek istediniz.

Sayın ksimkesyan

Saygılarımla

Sayın Ferhat,

26. gurubuyla ilgili alıntıladığınız "Fiziksel varlığı bulunmayan" teriminden sonra, "Bilgisayar programlarının fiziksel varlığından söz edebilirmiyiz. Fakat İmtiyaz, patent,lisans, ticari marka ve ünvan bunların hepsinin fiziksel varlıkları sözleşme,hak devri v.b ile kanıtlanabilir." yorumunuz tam bir çelişki olmamışmı. 26 gurubunu eğer "Fiziksel varlığı bulunmayan" olarak kabul ediyorsak "265" (herhalde 267 demek istediniz) Fiziksel varlığı ispatlanabilir diyerek yorumlamanız doğru değil.

Saygılar,
Kevork