Amortisman mı Gider mi ?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan SSZK
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
1-İşyeri Araçına kdv dahil 1000 tl lik buji frendiski hava filtresi motor yağı gibi fatura kesilmiş direk gidere mi ?

2-lastik alınmış ayrı fatura 799 tl 800 geçmediğinden direk gidere atılabilir mi?

SAYGILARIMLA TEŞEKKÜRLER

merhaba arkadaşlar..
geçici için amortisman kayıtlarımı yapıyorum.çalıştığım şirket demirbaşlarını 11.09.2013 tarih itibarı ile satış faturası düzenleyerek yeni açtığımız firmaya geçirdik.SATAN FİRMA AÇISINDAN amortisman hesaplarken nasıl bir yol takip etmeliyim.7/9 dönemi geçici vergisi için?Ayrıca kimi demirbaşlar bu sene içinde alınmıştı mesela 2.ay gibi.

Satılan sabit kıymetlerin satış kaydı yapılırken hem alış hem o zamana kadarki ayrılan amort. ters kayıt ile kaydedilir. Dolayısı ile eylül sonu için bu sabit kıymetlerden amot. hesaplanmaz.

Satışını yaptığınız malın değeri amortisman ayırdıktan sonraki kalan meblağ olması gerekir.

İyi Günler.

Arkadaşlar bana yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.Ve evet daha önce bu 257 ye bu kaydı yapmalıydım.bu yanlışı farkettim.bu sebeple de geçici için amortisman giderleştiremiyorum.tekrar ilginize teşekkür ederim.

Gecici vergi yaparken kayit yapmana gerek yok cunku kanun geci vergiyi ayri bir yerde hesaplayip dogru olarak matrahi bildirmeni istiyor donem icinde satilan maddi duranvarliklarada illa gecici vergi donemlerinde amortisman kaydi girmenize gerek yoktur cunku hem beyanname hesaplarken gider olarak dikkate almissinizdir hemde maddi duran varlik satildigi icin satis kari veya zarari degismeyecektir