fonradar

Amortisman Süresi Dolan Ama Tükenme Payı Bitmeyen Demirbaş

islm

Katkı Sunan Üye
İyi çalışmalar,
Daha önceki yıllarda alınan bir demirbaş için amortisman ayrılmış fakat arada 1 yıl atlanmış ve demirbaş amortisman süresi dolduğu halde kullanılmaktadır ve şu an hesap planında bu demirbaş aktif değerleri üzerinden gözükmekte birikmiş amortisman hesabında da demirbaş değeri kadar olmasa da bakiye gözükmektedir. örneğin demirbaş aktif değeri 36.000 tl ayrılan amortisman değeri 27.000 tl. Bu iki hesabı örtüştürmek için nasıl bir yol izlemem gerekir. Amortisman ayırıp kkeg yapsam doğru bir yol mu olur.

Bu şekilde de kalabilir. Demirbaş ve amortisman hesaplarının aynı olmasını istiyorsanız, bahsettiğiniz gibi kkeg yapabilirsiniz.

bence böyle kalsın, olur ya bir gün satarsınız ...fatura kesmek zorunda kalırsınız...fazladan kar çıkar..

Merhabalar Ayrı konu başlığı açmadan burdan sormak istiyorum.

E fatura için yeni aldığımız muhasebe programı (Lucanet) için amortisman ayırmam gerekiyor mu ? Kullanım süresi sınırsız ama daha önceki muhasebe programı için amortisman ayrılmış bu konu hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum.

Merhabalar Ayrı konu başlığı açmadan burdan sormak istiyorum.

E fatura için yeni aldığımız muhasebe programı (Lucanet) için amortisman ayırmam gerekiyor mu ? Kullanım süresi sınırsız ama daha önceki muhasebe programı için amortisman ayrılmış bu konu hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum.

Sayın ysfemr,

Daha öncekine ayrılmışl olduğu için değil ayrılmamış olsada amortisman ayırmak (zorunlu olmasada) esastır. Kullanım süresi değil önemli olan ekonomik ömrüdür. Program lisansları için Amortisman Listelerinde öngörülmüş süre 3 yıldır siz de bu süre çerçevesinde amortisman ayırmalısınız.

tamam o zaman hesapları ellemeden devam. teşekkürler.

Sayın aygunh34,

Ayırmanızı ama süresi geçmişse KKEG kaydı düşmenizi öneririm. Böylece bilançonuzda gerçek değeriyle yer alır, ayrıca gelecekte bu demirbaşın niye bakiyesi var buna ne olmuş diye geriye dönüp tekrar aramak zorunda kalmazsınız. Yada nazım hesaplarınıza anı kaydı koyun.