fonradar

Amortisman Süresinden Önce Satılan Taşıtlarla ilgili

arkadaşlar bir araç aldık ve 2 yıl kullandık. şimdi sattık fakat geçen yaptığım araştırmada itfa edilmeyen araçların itfa edilmeyen kısmı pasifte 3 yıl süre ile bekletilebilir eğer 3 yıl içinde yeni bir araç alınırsa elde edilen kar bu yeni alanınan aracın amortismanından yeniden değerlem fonu aracılığı ile düşülebilir diyor. bu konunun muhasebe kaydı hakkında bilgi istiyorum.

Teşekkürler

Ynt: Amortisman Süresinden Önce Satılan Taşıtlarla ilgili

Aracın satışından doğan karınızı
549 ÖZEL FONLAR
549.01 Yenileme fonları hesabında 3 yıl bekletebilirsiniz. Bu süre içerisinde yeni bir taşıt aldığınızda yeni taşıtın amortismanını bu fondan karşılayabilirsiniz. 3. yılın sonunda taşıt alınmadıysa dönemin gelir hesaplarına intikal ettirmeniz gerekir.

b100/120
b257
a254
a549
a391

Yukardaki bilgilere ilaveten

Yeni aldığınız taşıtın amortisman kaydı ;

Örneğin ; 549 Özel fonlar hs. da 1.000 Ytl ve yeni aldıgınız taşıtın amortismanı 1.200 Ytl olduğunu varsayarsak , ilgili amortisman kaydı ;

770/760/740 (B) 200 ytl
549 (B) 1.000 ytl

257 (A) 1.200 ytl

şeklinde kayıt etmeniz gerekir.

Yani; Eski taşıt satışından elde ettiğiniz kar, Yeni taşıtınızın amortismanı olarak gider yazabileceğiniz tutardan mahsup edilir. (Burda bazen özel fonlar yeni alınan taşıtın alış bedelinden mi mahsup edilecek şekilde yanlış anlaşılmalar olduğu için ayrıca belirtmek istedim.)

İyi Çalışmalar

arkadaşlar teşekkür ederim ama sorumu tam anlatamadım satış yapıldıktan sonra yeni alınan aracın amortismanı ile birlikte eski aracın karını nasıl düşeceğim

sn.darabayhan,
sn.ayşemin hn.size yanıt vermiş. Yanıtını incelerseniz amortismanın tamamını 770/760/740 vs. hesaplara atmamış, bir kısmını 549 hesaptan karşılamış.Bu şekilde önceki aracın satışından doğan karı, yeni aracın amortisman giderinde kullanmış. Örneği tekrar inceleyin.