Amortisman(Yeniden değerleme)

Kolay gelsin KPSS ye hazırlanıyorum bir sorum var
Bir soruda(KPSS sorusu) demirbaşın net değerini bulurken değer artışını ekledik ve bu demirbaşı satarken değer artışını net değerine ve amortismanına ekleyerek bulduğumuz net değere değer artışını bir kez daha ekledik iki kere eklemiş olmaz mıyız bu durumda mantığı nedir bunun?

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Kolay gelsin KPSS ye hazırlanıyorum bir sorum var
Bir soruda(KPSS sorusu) demirbaşın net değerini bulurken değer artışını ekledik ve bu demirbaşı satarken değer artışını net değerine ve amortismanına ekleyerek bulduğumuz net değere değer artışını bir kez daha ekledik iki kere eklemiş olmaz mıyız bu durumda mantığı nedir bunun?

Sayın Mehmed

(Yeniden Değerleme Enflasyon Muhasebesi ile kaldırıldı ama ben yine yazayım. Geç cevap için Lütfen kusura bakma)

Demirbaşı yeniden değerlemeye tabi tutarsan Amortismanın da değerlemeye tabi tutarsın

Demirbaş değerlenince farkı 522 hesaba atılır. Amortismanı değerlenince Gidere atılır. Demirbaşın Amortismanı Pasifte düzenleyici hesap olduğundan ikisi de hem demirbaş ve amortismanı aynı anda artar

ÖRNEK :

Diyelim ki 100.-TL demir başı değerledik 50.-TL artışla 150.-TL oldu. Bu yeni demirbaş olsun Amortismanı değerledik 60.-TL'den 80.-TL'ye çıktı
20.-TL değer artışı oldu

DEMİRBAŞIN DEĞERLEMESİ

_________________________________________________/_____________________________________________
255- Demirbaş (Borç) 50

522- Yeniden Değerleme Hs. 50.-
_____________________________________________/______________________________________________________

AMORTİSMANIN DEĞERLEMESİ

______________________________________________/___________________________________________________

XXX-iLGİLİ GİDER HESABI (Borç) 20.-

257- BİRİKMİŞ AMORTİSMANLAR 20.-
___________________________________________/___________________________________________________________

Her ikisinin defter değerine bakıldığında öncesi ve sonrası aynı olur.

Hocam orayı ben de anladım yeniden değerlemeyi hem net değere yaptık hem amortismana yaptık orası tamam ama Ferhat hocanın soru çözümünde 99 yılında bir kere eklemiş 2000 yılında (kayıtlı değer artışı-amortisman değer artışı) satmış bu satışta bir kez daha eklemiş dedim acaba her sene mi değerleme yapılıyor ama dediğiniz gibi değerleme muhasebesi kalktıysa sorun yok ama yine de cevaplamak isterseniz Ferhat Yıldız hocanın çıkmış sorular kitabı y.basım s 558 KPSS sorusu çözümü