fonradar

Amortismanlar Hakkında

Merhaba,

arkadaşlar yeni bir ltd şirketi devir aldım.gıda üzerine faaliyet gösteriyor 2009 yılında birsürü demirbaş almış,haklarve amortismana konu olan bir çok şeyin girişini yapmışlar.yani
255
191
100
kullanmış misal ama hiç bir yılda gider kaydetmemiş birikmiş amortisman ayırmamışlar.karı düşürmek istemediklerinden bende şuan için dengelerini bozmamak adına işlem yapmadım.ne yapmamı önerirsiniz?

Selamlar
Bu konuda nasıl bir öneri beklediğinizi anlayamadım.Alternatifler belli değil mi?
1- Bu yıldan itibaren kalan amortisman süresini dikkate alarak ayırabilirsiniz.
2- Ayrılmayan yılları KKEG kabul eder,bundan sonra süreyide göze alarak ayırmaya devam edebilirsiniz.
3- Sizde ayırmazsınız...

Ne önerelim size şimdi :)

sorunun çok ihtisas istemediği malüm lakin internetten araştırırsanız çok farklı uygulamalar var söyledikleriniz zaten olası şeyler.Soruyu luzümsuz görmüşsenizde elbetteki cevaplama zorunluluğunuz yoktu.

:)
Bugünlerde cevaplarda da bir beğenmemezlik hakim.Bana mı öyle geliyor yoksa..Soruyu lüzumsuz görsem ona göre cevap yazarım zaten..Fakat bu sorunuza nasıl bir cevap bekliyorsunuz onu merak ediyorum.
ya da şöyle birşey mi söyleseydik;
Soru: Bugüne kadar amortisman ayırmamışlar,ben ne yapayım?
Cevap: ne yaparsan yap...
Böyle desek daha mı iyiydi..:) Alternatifleri sıraladık işte,bunlara göre ne yapacağınıza siz karar vereceksiniz.Olası şeylerin dışında nasıl bir yorum bekliyorsunuz,mesele o...
Hadi bir fikir daha verelim..Gidin işyerinde sayım yapın..Kayıtlarda olan fakat işyerinde olmayan demirbaşların çıkışlarını yapın..Hesabı güncel hale getirin..Sonra kalanlar üzerinden ne yapacağınıza karar verin..Buyrun,bu da bir yöntem..:)

bu yöntem en son yapacağım yöntem olur heralde sanki kaç firmanın amortismana konu olan kıymetleri ofiste onca kıymetin sayımını yapacak kadar işgüzarlık yapamayacağım da ben yazdıklarınızdan ziyade üslübunuzu eleştiriyorum bu siteye sıfır bilgi ile bilgi edinmek için giren stajer vs.arkadaşlarımızda var siz ve sizin gibiler yüzünden çekine çekine insanlar soru sorar oldu.Neyin gösterişi bu sergilediğiniz Show yapacağım diye komik duruma düşüyorsunuz lüzum yok.

iyi çalışmalar diliyoru:)bir gülücükte ben atayım ne oluyorsa

:)
Bugünlerde cevaplarda da bir beğenmemezlik hakim.Bana mı öyle geliyor yoksa..Soruyu lüzumsuz görsem ona göre cevap yazarım zaten..Fakat bu sorunuza nasıl bir cevap bekliyorsunuz onu merak ediyorum.
ya da şöyle birşey mi söyleseydik;
Soru: Bugüne kadar amortisman ayırmamışlar,ben ne yapayım?
Cevap: ne yaparsan yap...
Böyle desek daha mı iyiydi..:) Alternatifleri sıraladık işte,bunlara göre ne yapacağınıza siz karar vereceksiniz.Olası şeylerin dışında nasıl bir yorum bekliyorsunuz,mesele o...
Hadi bir fikir daha verelim..Gidin işyerinde sayım yapın..Kayıtlarda olan fakat işyerinde olmayan demirbaşların çıkışlarını yapın..Hesabı güncel hale getirin..Sonra kalanlar üzerinden ne yapacağınıza karar verin..Buyrun,bu da bir yöntem..:)

Siz bu forum için şanssıznız Sayın Kurt anlamsız eleştirileri haketmiyorsunuz

Sevgili Tuana..
Bugüne kadar show yapmak gibi bir amacım olmadığı gibi,bundan sonrada olmayacaktır.Ne kadar boş vaktim varmış ki 5000 mesaj (hadi 1000'ini düş,gırgır şamata mesajları olanlar) show yapmışım...
Ukalalık etmek istemiyorum ama (bazende etmeliyim ve buna hakkım olduğunu düşünüyorum) yeri geldiğinde işi gücü bırakıp buradaki sorulara cevap yazmaya gayret ediyorum ve bir forum üyesi olarak elimden gelen yardımı da fazlasıyla yaptığımı zannediyorum..
Ama sizi suçlayamam, neticede burada yazılan anlık mesajlar üzerinden yargıya gidildiği için,böyle düşünüyor olmanız normaldir.
her zaman söylediğim şeyi yine tekrar edeceğim.." cevabını alabileceğiniz soruları sorun"
Birşey daha dikkatimi çekti..."Onca demirbaşı sayıp işgüzarlık yapamam" diyorsunuz.Sayım yapın derken,illa gidip siz sayın demiyorum ki,saydırın,firmayı yönlendirin,yol gösterin..Diğerlerinden bir farkınız olsun öyle değil mi? Firmaya,müşavir değişikliğinin iyi bir seçimleri olduğunu başka nasıl hissettireceksiniz. Ayrıcca Müşavirlik mesleği başka nasıl yapılır ki? (Sizi,tabiki tenzih ediyorum,bu söyleyeceğim genellemedir..) Al faturaları ver kdv'yi,oldum müşavir..Farkınız nerede? Çoğunluk bu işi böyle birşey zannediyor..Mesleği bu şekilde yapmayın..Yolun başındasınız,meslektaşınız olarak nacizane akıl veriyorum..

Sayın monşer,özür dileyerek söylemeliyim ki sizin yorumunuzdan birşey çıkaramadım.İyi birşey mi söylediniz,kafa mı buldunuz anlayamadım :)
Saygılar

Gökhan Bey merhaba,
Bu durumlarda ayrılmayan amortismanları ayırma hakkı bittiği için, kalan amortismanları ayırmanızı tavsiye ederim. Ben ve çevremdeki meslektaşlarım bu şekilde yapıyoruz.

Sayın gokhan_tuana 2008,

Amortisman ayırmamış olmanın gerekçesi tabi çok yanlış. Tahsin dostumun sitem ile söylediği "farklı olduğunuzu gösterin" cümlesi de çok doğru. kdemirbaş arkadaşımız da doğru yol göstermiş.

Ama bakın asıl yanılgı nerde. "bende şuan için dengelerini bozmamak adına işlem yapmadım". Yanlışa yanlışla devam etmek. Hayır işte bunu düzeltin. Aynı mantıkla sizin hazırladığınız Mali Tablolar da yanıltıcı olacak. Şimdi değerleri doğru yerlerine koyup olması gerektiği hale getirin. Tahsin dostum "Sayım" önermiş bence bir tespit yapın hatta aralarında belki satılıp kayıttan düşülmemişler dahi vardır bunları da sorun olarak bırakmak yerine çözmüş olun.

Beklediğiniz tarzda bir cevap oldumu bilmiyorum. Ancak elinizdeki sonuca getireceğiniz bilançoyu sadece amortismanlar açısından değil tamamını bir "Revizyon"a tabi tutun.

Şunu unutmayın ki amortisman ayırmak ZORUNLU değildir. İsterseniz ayırmayabilirsiniz. Ancak ayırmadığınız zaman geriye dönüp o yılı tekrar ayıramazsınız. Hesapları dengelemek için KKG yapabilirsiniz.

Naçizane bir ilave yapmak isterim.

Amortisman ayırmamanın manası, Maliye'ye "Gel beni incele demektir".

Hiç katılmıyorum. Tamamen tersine eğer fazla amortisman ayırırsan maliyenin dikkatini çekersin. Ayırmazsan matrahın artar maliye de ancak sevinir.. Tabi genel koşullar altında.