Ana Sözleşmede Taahhüt edilen Sermaye

rıza özbek

Katkı Sunan Üye
Şirket Kuruluşlarında Sermaye Kısmında 250.000,00 taahhüt edilen sermaye var.1/4 sermaye 3 ay içerisinde ödenecek.Geri Kalan sermayeyi en son ne zamana kadar ödeyebiliriz.(Örneğin Kuruluş 10.10.2005 1/4 62.500,00 3 ay içerisinde kalanı, 30.06.2006,30,06,2007,31.12,2007 şeklinde eşit taksitler halinde ödenebilir mi?) Görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum. Hayırlı günler dilerim.

en fazla 3 yıl uzatabilirsiniz. Yani kuruluş tarihinden itibaren 3 yıl yani 2005/09. ayda kurulmuş ise 2008/09. ayda ödenmiş olması gerekmektedir. Yıllara bölmek size kalmıştır.

Sayın Özbek,

Genel olarak, sermaye koyma borcunun kalan 3/4’lük kısmının ödenme zamanı, ana sözleşmede miktar ve tarih olarak belirtilebileceği gibi, bu yetki genel kurul yada yönetim kurulunca da kullanılabilir.

Saygılar.

Sayın Özbek,

Bu konuda T.T.K.da açık bir düzenleme olmayıp 2003/3 sayılı İç Ticaret Tebliği'nin 3-ee ve 4-ee maddelerinde gerekli düzenleme yapılmıştır.

Bu düzenlemelere göre, "Özel Kanunlarda" bir hüküm yoksa Kuruluş Sermayesinin 1/4'ü kuruluşta veya kuruluşun tesçilinden itibaren en geç 3 ay içerisinde geri kalan kısmın ise en geç 3 yıl içerisinde ödenmesi gerekmektedir.

Yani verdiğiniz örnekteki ödeme süreleri mevzuata uygundur.

http://www.alomaliye.com/san_bak_sirket_kuruluslari_tebligi.htm

Cevaplarınız için teşekkürler. Ödeme tablosunu yazmadım. 3 yılı geçmeyecek şekilde tarihlere böldüm. Bir arkadaş semaye en fazla iki yıl içerisinde ödenecek dedi. Tabi forum çelişkiye düştüğün zamanlar için var.Sayın Şükrü Ergül ve Konyalı cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim