Anneye Astsubay Oğlundan Ölüm Aylığı Bağlanması

Öncelikler herkese merhaba. Astsubay abim 2009 yılında vefat etti(Görev sırasında değil). 1999 yılında göreve başlamıştı. Anneme ölüm aylığı bağlanması konusunda o zaman babamın emekli aylığı olduğu için sorun çıktı, biz de çok üzerine düşmedik. Ancak annemin herhangi bir mal varlığı ya da maaşı yok. Bu nedenle anneme ölüm aylığı bağlanması gerekmez mi? Bu konuda bilgi sahibi olan birileri varsa, ilgilenirseniz çok sevinirim. Teşekkürler

Eğer babanız hala yaşıyorsa ve anneniz ile evliyse oğlundan dolayı maaş alamaz şuan. Eğer babanız vefat ederse veya boşanırsalar o zaman bağlanabilir.

1999 ve 2009 yazmışsınız ay ve günleri önem arz etmekte. Durumunuzu her iki durum için ayrı ayrı değerlendirdiğimizde: Örneğin 05/05/1999 sigortalılık başlangıcı olsun, abinizin ölüm tarihi 05/05/2009 ve sonrası ise (10 yılı tamamladığı için 5434 sayılı Kanun 72. madde) anneniz, babanız hayatta olduğu sürece ölüm aylığı alamaz.
05/05/2009 öncesi ise (5 yılı tamamlayıp 10 yılı tamamlayamadığı için 5510 sayılı Kanun geçici 4. madde);
1- annenizin kendi sigortalılığından dolayı aylık almamak,
2- asgari ücretin net tutarından az geliri olması,
3- Artan hisse olması (65 yaş üstü için aranmaz) Not: Artan hisse abinizin eşi ve iki çocuğu dul ve yetim aylığı alıyor ise artan hisse yok demektir.

Yukarıda ki hususlar değerlendirildiğinde; abinizin 5 yılı tamamlayarak 10 yılını tamamlamadan vefat etmiş olması durumunda annenize aylık bağlanma ihtimali artmaktadır. Bu husus eşitlik ilkesine aykırı olsada Kanuni olarak yapılan düzenleme bu şekildedir.

Herkese merhaba. Yukarıda konuyu detaylı olarak anlatmıştım. Babam vefat etti. Annem şimdi babamın emekli maaşından faydalanacak.Emekli maaşı asgari ücretten düşük. Ben araştırma yaptığımda şu durumda, annemin abimden dolayı ölüm aylığı alabileceğini anlıyorum. Bu konuda bilgi sahibi olanlar paylaşabilir mi ? Şimdiden teşekkürler.