Anonim Şirket bağkur emeklisi ortağı hakkında

Merhaba.Anonim şirketin yönetim kurulundaki iki ortağından biri ssk emeklisi diğer ortağı ise bağkur emeklisi.İkiside ortakken emekli odular.İki ortağada ssk emekli girişi yapıldı.SGDP,Gelir Vergisi ve Damga Vergisi ödenmektedir.Maaşları yüksek olduğundan her ay ödenen SGDPve Gelir Vergiside yüksek olmaktadır.Son SGK mevzuatına göre bu iki ortağa ssk emekli girişi yapmakla doğru işlem yapılmışmıdır ? Yoksa bağkur emeklisinin çıkışını yapıp bağkurdan aldığı maaştan % 15 kesintimi yaptırmalıyız ? Eğer doğrusu bu ise bağkura dilekçeylemi başvurmalıyız ? Bağkur geçmiş dönemlerde yapmadığı % 15 kesintileri geri istermi ? Dilekçeyi şahıs bağkurdan emekli olmuştur fakat şirket ortağı olarak çalışmaktadır şeklindemi yazmalıyız ?

Ynt: Anonim Şirket bağkur emeklisi ortağı hakkında

Nereden emekli olursa olsun kendi adına işyeri açıp vergi mükellefi olan, limited şirket ortağı olan veya A.Ş. ortağı ve yönetim kurulu üyesi olanların emekli aylığından yüzde 15 oranında SGDP alınmaktadır. Yüzde 15 oranı 2009 yılı için yüzde 13, 2010 yılı için %14 ve 2011 ve sonrası yıllar için ise yüzde 15 oranında uygulanmaktadır.

5510 sayılı Kanunlar gereğince;Anonim şirket ortağı ve aynı zamanda yönetim kurulu üyesi olanlar, zorunlu Bağ-Kur sigortalısı veya emekli iseler SGDP prim borçlusu olurlar.