Anonim Şirket Hisse Devri Hakkında

bil_gin

Tanınmış Üye
Herkese kolay gelsin. Bir anonim şirketimizde yönetim kurulu üyesi tüzel kişi ortak hisselerini diğer ortaklara devredip yönetim kurulundan da ayrılmak istiyor. Elinizde örnek hisse devir sözleşmesi var mı acaba? Ayrıca Yeni Türk Ticaret kanunu ile anonim şirketlerde hisse devirleri hususunda önemli bir değişiklik var mı acaba? Birkaç nokta daha var danışmak istediğim yalnız sıkmak istedim baştan :)
saygılar;
bil_gin

Anonim şirket ortakları arasında hisse devri yapılacaktır. Yönetim kurulu değişmeyecektir. 2014 olağan genel kurul yapılmıştır. Hisse devri için olağanüstü genel kurul yapılması gerekir mi? noter devri ve yönetim kurulu kararı yeterlimidir?

Anonim şirket ortakları arasında hisse devri yapılacaktır. Yönetim kurulu değişmeyecektir. 2014 olağan genel kurul yapılmıştır. Hisse devri için olağanüstü genel kurul yapılması gerekir mi? noter devri ve yönetim kurulu kararı yeterlimidir?

AŞ ise noter devrine gerek yoktur. Ortaklar ya hisse senedi ciro ve teslim ile ya da senet basılmamış ise devir sözleşmesi ile devir yaparak pay defterine işlenmesi için şirket yönetim kuruluna bilgi vermelidir.
Yönetim Kurulu da karar alarak devir işlemini sonlandırır.