fonradar

Anonim Şirket Ortağının Sgk Durumu Hk.

İyi günler arkadaşlar; Anonim şirkete 13.04.2009 tarihinde ortak olmuş fakat yönetim kurulu üyeliği bulunmamış ve ortak olduğu şirkette aynı tarih itibariyle fiili olarak doktorluk yapmaya başlamış ve bağ-kur kaydı açılmış bir kişi 22.04.2013 tarihinde şirket ortaklığı bitiyor bağ-kur'u durduruluyor, fiilen doktor olarak hizmetine devam ettiği için SGK yapılıyor. Fakat kurum 01/10/2008 tarihinden itibaren 4/a kapsamında sigortalı olması gerektiğini 30.09.2008 tarihinden itibaren yönetim kurulunda olmadığı için 4/b kapsamında sigortalı olma şansının olmadığını savunmakta bu konuda neler yapılabilir sayın üstatlarım bilgilerinize dayanaraktan cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

İyi günler arkadaşlar; Anonim şirkete 13.04.2009 tarihinde ortak olmuş fakat yönetim kurulu üyeliği bulunmamış ve ortak olduğu şirkette aynı tarih itibariyle fiili olarak doktorluk yapmaya başlamış ve bağ-kur kaydı açılmış bir kişi 22.04.2013 tarihinde şirket ortaklığı bitiyor bağ-kur'u durduruluyor, fiilen doktor olarak hizmetine devam ettiği için SGK yapılıyor. Fakat kurum 01/10/2008 tarihinden itibaren 4/a kapsamında sigortalı olması gerektiğini 30.09.2008 tarihinden itibaren yönetim kurulunda olmadığı için 4/b kapsamında sigortalı olma şansının olmadığını savunmakta bu konuda neler yapılabilir sayın üstatlarım bilgilerinize dayanaraktan cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Kurumun yaklaşımı doğru. aş lerin yönetimde olmayan ortakları 4b li olamaz. 1/10 dan itiabren giriş yapılarak 4a nın ödenmesi fazla ödenen 4b nin de mahsup talebi yapılması gerekir.

Anonim şirketlerde şirket ortaklarının bağkurlu(4b) olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Sadece ortaklığı bulunan doktorun fiilen çalışmaya başlaması 4a kapsamında olması gerekirken, bağkura kayıt yapılması yanlış olmuştur. SGK iddiasında bence haklıdır.

Sn.Güroy cevabımı biraz askıda beklettiğim için, sizin cevabınızın üstüne verilmiş gibi oldu. Sizin cevabınızın üstüne söyleyecek bir şey yoktu. Kusura bakmayın.

Ne kusuru ancak teşekkür olur . Bir kişi cevap verecek diye birşey yok ki zaten:)