Anonim Şirket Ortakları Kendi Şirketlerinden Maaş Alabilirler mi?

Arkadaşlar,
şirket ortağı, şirket bordrosunda vergi damga ssk gibi kesintilerini normal bir çalışan gibi ödeyerek çalışab,lir ve maaş alabilir mi? Bu kişi SSK dan emekli birisi. eğer çalışabilir ve maaş almasında bir sakınca yok diyorsanız. ssk ya tabi olacak mı olmayacak mı?
Teşekkürler.

Ynt: Anonim şirket ortakları kendi şirketlerinden maaş alabilirler mi?

Merhaba

Hayır SSK olmayacak G.V. ve D.V. keseceksiniz.

Saygılar.

Yani şirket ortakları normal bir şirket çalışanı gibi bordroda kayıtlı olarak ücret geliri elde edebilir diyorsunuz...

Evet. Bunda şaşıracak birşey yok.

Yönetim kurulu karar x ve y ortaklarına aylık ... TL maaş verilmesi veya huzur hakkı verilmesi şeklinde bir karar alması yeterli. Böylelikle sizde bordroya dahil edip Gelir Vergisi ve Damga Vergisi kesintileri yapabilirsiniz, aynı zamanda AGİ'de ödeyebilirsiniz.

Saygılar.

Şimdi iki kavramı karıştırıyoruz galiba.
1- Şirket ortağı eğer yönetim kurulu üyesi ise HUZUR HAKKI alır. Sade ortaklara huzur hakkı ödenmez. Hakkı huzurdan sadece gv ve dv kesilir. bağkur emeklisi ise maaşından sgdp kesilir. SSK emeklisi ise kendisi beyan etmelidir bağkura.

2-Şirket ortağı aynı zamanda şirkette fiilen çalışıyorsa , o zaman normal ücret alır ssk ya tabi olur. (Yani 4/a). Ya normal pirim öder ya da emekli ise SGDP öder.

3-Ancak bordrolu çalışan ortak için işin ehli olması, ücretinin de piyasa koşullarına uygun olması doğru olur.

Ynt: Anonim Şirket Ortakları Kendi Şirketlerinden Maaş Alabilirler mi?

Bahsettiğim Ortaklardan birisi aynı zamanda Yönetim kurulu başkanı,
2. ortak ise Yönetim kurulu üyesi Murahhas aza ve Genel müdür.

bu 2 ortak bordroya tabi olarak ücret alabilir mi ?

yönetm kurulu üyeleri oduklar için huzur hakkı adı altında maş alabilirler .

Sayın nguroy

Üstad iki konuyu karıştırmadım. Sadece prim kesilmesine gerek bulmadım :)

Ben de diyorum ki HUZUR HAKKI alıyorsa haklısın prim kesilmez. Yok fiilen çalışıyorsa bordroya dahil olup ssk kesmelidir. Tabi adah önceden devam eden bağkur varsa haklısın.

Sn. Timuçin,

Bu kişilere genel kurul kararı ile huzur hakkı belirlenmiş ise bordroya girmezler.

Sayın Ngroy
Şu 5510 ortalığı dağıttı. Artık Şti ortağı kendi firmasında ssk.lı yeni tabirle 4/A statsünde çalışamıyor.

5510 dan öncden beri çalışmaya devam ediyorsa,yani kesintiye uğramayan ssk lı ise de öylemi acaba?

Selamlar,öncelikle herkese günaydın ve hayırlı cumalar.
Yorumların hepsine katılmakla beraber iki hususta hatırlatma yapayım.Huzur hakkı veya müdür maaşı tabir edilen ödemeleri yapmadan önce usulen bir karar alıp noterden onaylanması daha doğru bir hareket olacaktır.Ayrıca zarar eden firmalarda bu tip ödemeler yapmamaya özen gösterilmelidir.Hatırlatmak istedim.Saygılar.

Eğer huzur hakkından söz ediyorsak bu bir anaonim şirket yönetim kuruludur. AŞ lerde yukarda da yazdığım gibi buna yetkili organ Genel Kurul dur.

Müdür derken herhalde limited şirket kast ediliyorsa burda da ortaklar karar almalıdırlar.

Konu biraz karıştı haklısınız. ben daha özele inip daha net bilgiler veriyoruım.

Bu şirket bir Anonim Şirket ve Yönetim kurulu üyesi aynı zamanda şirket ortağıdır ve Yönetim kurulu başkanı olarak işletmede tam gün mesai ile çalışmaktadır.

Bu ortak SSK emeklisidir. Bu durumda Normal bir şirket çalışanı gibi ücret bordrosunda gösterilip maaş Ödenebilir mi ?

(Bahsedilen maaş ödemesi huzur hakkı değildir)"Genel kurul kararı ile huzur hakkı ödenmemesine, kendilerine aylık ücret ödenmesine" kararı alınabilir mi?)

Huzur hakkı ile ilgili kararı sadece genel kurul verir. zaten son genel kurulda mutlaka bu konuda karar vardır. Ya belirlenmiştir ya da ödenmemesine denmiştir.

Aylık ücret kararı ise farklıdır . Bunu Yönetim Kurulu alabilir.

SSK emeklisi Yönetim kurulu başkanının ne zaman bu göreve seçildiği önemlidir.