fonradar

Anonim Şirketin Hisseleri

sermayesi 200.000.000 $ olan bir anonım şirketi var. ve 5 ortağa sahip.. hisseleri ise şöyle: 1.kişi;%20, 2.kişi;%20, 3. kişi;%40,4.kişi;%15 ve 5. kişide %5 hisseye sahip. ve ilk 4 kişi vefat etmiş, mirasçıları yok.. 5. kişinin 5 cocuğu var. ve hepsine %1 oranında hisse düşüyor.
ve şirketi sahip almak isteyen Ahmet Bey dıye bir şahıs var. cocukları araştırıyor fakat sadece 5. cocugu bulabılıyor.. ve o cocugun %1 olan hıssesini satın almak için 10.000Euro verip şirket hissesini satın alıyor..
şimdi durum böyle iken; Ahmey bey sahip oldugu %1 hisseyi kendi adına nasıl tescil ettirir.?
sahip olduğu %1 hisse ile şirketin denetim yönetim organlarını nasıl oluşturur?
sahip oldugu %1 hisse ile şirket hisselerinin bütününü yada bir kısmına sahip olabilir mi ?
ve ahmet bey bu şirket adına tapuda kayıtlı olan 200 milyon $ gayrimenkulun tek sahibi olabilir mi?
böyle bir işlemi gercekleştirmek için nasıl bir aşamadan gecılır ?

1. 5 ortakdan 4 ünün vefat ettiğini mirasçılarının olmadığını söylüyorsunuz. Bu işleme dair mahkemeden varislerinin olmadığı yönünde bir karar evrak ı aldınızmı, bu işleme dair genel kurul icra ederek tescil işlemi yaptırdınız mı. Vefat edenlere ilişkin kalan hisse bedellerini hazine kendi üstüne alabilir.

2. Aldığı hisseyi tescil ettirebilmesi için, ki Anonim Şirketlerde hisse devrinin tescili ve noter onaylı yapılması zorunlu değil ilk yapılacak olağan veya olağan üstü genel kurulda hazirun cetvelinde belirtilmesi veya genel kurul tutanağında hisse devrinin onaylandığını gösteren bir madde de belirtebilirsiniz.

3. Denetim ve yönetim organlarını yine olağan veya olağanüstü genel kurul icra ederek yapmanız gerekmektedir.

4. Gayrimenkulun tek başına sahip olabilmesi için vefat edenlere ilişkin mahkeme kararı çıkartılması gerekmektedir.

İyi Çalışmalar