Anonim Şirketlerde Genel Kurul.?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Anonim şirketlerde hangi durumlarda genel kurul yapmak zorunlu olur arkadaşlar.?

-Bir A.Ş.de Yönetim Kurulu üyelerinden biri çıkıyor, ve yerine başkası ortak olarak girecek.
-İmza yetkisinde değişiklikler olacak.5 ortakdan herhangi ikisinin imzası ile müşterek gibi...
-Şirketin faaliyet konusunda değişiklikler olacak.
-Denetçi değişecek.

Bunlardan hangisinde genel kurul yapılmalı, hangilerinde genel kurula ihtiyaç kalmadan karar ile yapılabilir.?

Bu konularda yardımcı olacak yada elindeki dökümanları paylaşabilecek arkadaşlara teşekkürler.
Kolay gelsin.

Ynt: Anonim Şirketlerde Genel Kurul.?

ZİNDAN ' Alıntı:
Anonim şirketlerde hangi durumlarda genel kurul yapmak zorunlu olur arkadaşlar.?

-Bir A.Ş.de Yönetim Kurulu üyelerinden biri çıkıyor, ve yerine başkası ortak olarak girecek.
-İmza yetkisinde değişiklikler olacak.5 ortakdan herhangi ikisinin imzası ile müşterek gibi...
-Şirketin faaliyet konusunda değişiklikler olacak.
-Denetçi değişecek.

Bunlardan hangisinde genel kurul yapılmalı, hangilerinde genel kurula ihtiyaç kalmadan karar ile yapılabilir.?

Bu konularda yardımcı olacak yada elindeki dökümanları paylaşabilecek arkadaşlara teşekkürler.
Kolay gelsin.

1-Yönetim kurulu kararı
2- Yönetim k.K
3-4 Genel kurul

denetçiyide ,yönetim kurulu kararıyla yapabilirsiniz.ama mutlaka tescil ve ilan olunmalıdır.
TTK
6- Tescil ve ilan

Madde 352- Murakıpların tayin ve azilleri, idare meclisi tarafından derhal ticaret siciline tescil ettirmekle beraber 37. madde hükmünce ilan ettirilir.

Serpil YAVUZ ' Alıntı:
denetçiyide ,yönetim kurulu kararıyla yapabilirsiniz.ama mutlaka tescil ve ilan olunmalıdır.
TTK
6- Tescil ve ilan

Madde 352- Murakıpların tayin ve azilleri, idare meclisi tarafından derhal ticaret siciline tescil ettirmekle beraber 37. madde hükmünce ilan ettirilir.

sn. Yavuz,

Sizin sözünü ettiğiniz tescil ve ilanla ilgili yükümlülüktür.Denetçi seçimi doğrudan genel kurul yetkisidir.

Cevap verirken daha dikkatli olmakta fayda vardır.

1.DENETÇİLERİN SEÇİLMELERİ
1.1. Anasözleşme ile
Anonim Şirketlerin ani olarak kuruluşunda anasözleşme ile bir yıl için seçilirler. Bundan sonraki seçimlerde ancak üç yıla kadar seçilme imkânları bulunmaktadır.

1.2. Genel Kurul Kararı ile
1.2.1. Kuruluş Genel Kurulu
Türk Ticaret Yasamızın 289. maddesi hükümlerine göre şirketin tedrici olarak kuruluşu sırasında, ilk denetçiler kuruluş genel kurulu tarafından bir yıl için seçilmektedirler.

1.2.2. Olağan Genel Kurul Toplantısı ile
Denetçiler şirketin faaliyetinin devamı süresince yıllık olağan genel kurul toplantılarında en çok üç yıl için seçilebilmektedirler (T.T.Y. 347 ve 369).

denetçinin süresi dolmuşsa yada istifa /azil gibi durumlar sözkonusu ise,yapılacak olan ilk genel kurula sunulmak üzere denetçi tayinini yön.kurulu yapabilir sn nguroy.yanılıyormuyum?

O ancak yedek yönetim kurulu üyesi yoksa mümkündür. denetçi için yedek yoksa mahkeme atama yapar.

öyle diyorsunuz ama,daha önceden forumda vermiş olduğunuz cevaba rastladım.olabileceğini belirtmişsiniz.
ayrıca yakın zaman içerisinde denetçi ile ilgili bizimde sorunumuz oldu,yön.kurulu kararı alarak(gnl.kurul onayına sunulmak üzere ibaresi olmadan hemde )yeni denetçiyi tescil ve ilan ettirdik.hiç sorun yasamadık sicilde.
http://forum.alomaliye.com/index.php?topic=9265.0

Madde 351 - Bir murakıbın; ölümü, çekilmesi, bir maniden dolayı vazifelerini
yapamıyacak halde bulunması, iflası veya hacir altına alınması gibi bir sebeple
vazifelerinin sona ermesi ve ağır hapis cezasiyle veya sahtekarlık, emniyeti
suiistimal, hırsızlık, dolandırıcılık suçlarından dolayı mahkümiyeti halinde,
diğer murakıplar umumi heyetin ilk toplantısına kadar vazife yapmak üzere yerine
birisini seçerler. Murakıp bir kişiden ibaret olup da yukarda yazılan hallerden
birinin mevcudiyetine binaen yerine diğer bir kimsenin tayini gerekirse, bunu,
umumi heyetin ilk toplantısına kadar vazifeli olmak şartiyle her münferit pay
sahibinin veya idare meclisi azalarından her birinin talebi üzerine şirket mer-
kezinin bulunduğu yer mahkemesi tayin eder.

Serpil YAVUZ ' Alıntı:
öyle diyorsunuz ama,daha önceden forumda vermiş olduğunuz cevaba rastladım.olabileceğini belirtmişsiniz.
ayrıca yakın zaman içerisinde denetçi ile ilgili bizimde sorunumuz oldu,yön.kurulu kararı alarak(gnl.kurul onayına sunulmak üzere ibaresi olmadan hemde )yeni denetçiyi tescil ve ilan ettirdik.hiç sorun yasamadık sicilde.
http://forum.alomaliye.com/index.php?topic=9265.0

sn s.yavuz, sn nguroy,

serpil hn. yönetim kurulu kararı ile denetçi atadığınızı ve sorun yaşamadığınızı yazmışsınız. ama sanırım siz boşalan yönetim kurulu üyeliğine birini yönetim kurulu kararı ile atadınız ve karıştırıyorsunuz (sadece tahmin ediyorum). ya da memur çok bilgili değildi.

ttk md 353 de murakıpların görevleri sayılmıştır. bunların arasında

"10. İdare meclisi azalarının kanun ve esas mukavele hükümlerine tamamiyle riayet eylemelerine nezaret etmek.
8. İdare meclisinin ihmali halinde adi ve fevkalade olarak umumi heyeti toplantıya davet etmek;"

bu arada murakıplar yönetim kurulu üyesi olamazlar ayrıca yakınları dahi yönetimde ise murakıp seçilemezler.(madde 349)

bu şartlarda kendisini denetleyen murakıbı yönetimin seçmesi sizce mantıklımıdır?
kısaca yönetim kurulu kesinlikle murakıp tayini yapamaz.

saygılarımla

S.ve T.Bakanlığı komiseri ilede görüştüm bu arada.
Dediğiniz gibi denetçiyi genel kurulda seçebilirmişiz.

Hepinize teşekkürler.