Anonim Şirketlerde Müdürlerin Azli..

halilcan-28

Katkı Sunan Üye
Dostlar merhaba,
A.Ş. 'lerde , Muhasebe müdürünün azli Genel müdürün onayıyla mümkünmüdür veya yeterlimidir? Yönetim kurulu kararı bu yetkiyi devredebilir mi? Mevzuat çerçevesinde prosodür nasıl olmalı... 3. kişileri bağlıyıcılık açısından nasıl bir ilan yapılmalı.... teşekkürler ....

yönetim kurulunun azli ile ilgili karar alınması ve tescil edilmsi gerekir

taner ozturk

halilcan-28' Alıntı:
Dostlar merhaba,
A.Ş. 'lerde , Muhasebe müdürünün azli Genel müdürün onayıyla mümkünmüdür veya yeterlimidir? Yönetim kurulu kararı bu yetkiyi devredebilir mi? Mevzuat çerçevesinde prosodür nasıl olmalı... 3. kişileri bağlıyıcılık açısından nasıl bir ilan yapılmalı.... teşekkürler ....

Merhaba,

Eğer ana sözleşmenizde aksine hüküm yoksa "Müdür" atamak ve azletme yetkisi "Yönetim Kuruluna" aittir. Yönetim kurulunun bu yetkisini kısmen Genel Müdüre devretmesine engel bir hüküm yoktur. Ana sözleşmede aksine bir hüküm konmuş olabileceğini düşünmüyorum. Bu nedenle Genel Müdür büyük olasılıkla bu konuda yetkilidir. Tabi son kararı ana sözleşmeyi ve genel müdür atamasına ait Yönetim Kurulu kararını okuduktan sonra kendin verebilirsin.

Kod:
     2. Tâyini ve azli :
     Madde 343 - Müdürler aksine esas mukavelede hüküm olmadığı takdirde idare meclisince tâyin ve azlolunur. Tâyin ve azil keyfiyeti, idare meclisince tescil ve ilân ettirilir. 315 inci maddenin birinci fıkrası hükmü de tatbik olunur.