fonradar

Anonim şirketlerde tüzel kişilerin temsil hakkı

merhaba,
kuracağımız anonim şirketin yüzde ellisi tüzel kişiliktedir. bir limited şirket iki ortaklıdır. buna göre kurduğumuz şirkette bu tüzel kişilik yönetim kuruluna iki üye ile temsil edilecektir. şimdi 4 üyeden oluşan yönetim kurulunda bu tüzel kişiyi temsil eden üyelerin ikisin bir oy hakkı mı olur yoksa herbirinin ayrı ayrı mı oy hakklı olur tşkler

Ynt: Anonim şirketlerde tüzel kişilerin temsil hakkı

sn sse07,

uygulamada çoğunlukla 1 tüzel kişilik birden fazla kişiyi yönetim kuruluna sokup yönetimi elinde tutmaktadır ve genel uygulama bu yöndedir. ancak her tüzel kişiliğin 1 yönetim kurulu üyesi atayacağı, bir den fazla atama yaptıkları taktirde bir oy hakkı olacağı yönünde mahkeme kararı mevcuttur.

saygılarımla

sayın kalyon ilgili mahkeme kararına nasıl ulaşabilirim.? bizim şirkette tüzel kişiliğin 3 temsilcisi olacak ve yüzde 50 si ona ait yönetim kurulunda nasıl azınlığa düşebilirler biraz çelişkili değil mi tşkler

sse07 ' Alıntı:
sayın kalyon ilgili mahkeme kararına nasıl ulaşabilirim.? bizim şirkette tüzel kişiliğin 3 temsilcisi olacak ve yüzde 50 si ona ait yönetim kurulunda nasıl azınlığa düşebilirler biraz çelişkili değil mi tşkler

mail adresinizi yazarsanız mail atabilirim

sn sse07

biraz silik ama umarım okuyabilirsiniz ve işinize yarar

iyi çalışmalar