fonradar

Anonim Şirketlerde Yönetim Kurulundan İstifa

Yönetim kurulu 3 kişiden oluşan A.Ş de bir üye istifa etti. Kalan 2 üye toplantı yeter sayısını oluşturmuyor ( Bilindiği üzere 3 kişilik yönetim kurulunda toplantı yeter sayısı 3 ve karar yeter sayısı 2 dir)
Bu durumda istifa eden üyenin yerine yeni üye nasıl atanacak

Ynt: Anonim Şirketlerde yönetim kurulundan istifa

Yönetim kurulu üyeliğini kaybedenlerin çoğunlukta (yarıdan bir fazlası) olması halinde, kalan üyeler tarafından istifa edenlerin yerlerine yenilerinin seçilmesi mümkün olmaz. Bu durumda genel kurulun denetçiler tarafından acilen toplantıya çağırılması ve yeni üyelerin seçilmesi için genel kurul yapılması gerekmektedir. Bu durumda, genel kurul sadece boş üyelikler için seçim atama yapabileceği gibi, istifa etmeyip görevde kalan diğer üyeleri de azledebilir, bu üyeleri de yeniden yönetim kurulu üyesi olarak atayabilir.

Ynt: Anonim Şirketlerde Yönetim Kurulundan İstifa

Sayın turk-bey
ilginize teşekkür ederim.
benim sorumda yönetim kurulu üyelerinden biri istifa ediyor. kalan 2 kişi yeni üye atayabilirmi.
iyi günler

Ynt: Anonim Şirketlerde Yönetim Kurulundan İstifa

Toplantı yeter sayısı ile ilgili TTK hükmü göremedi. Bence sizin örneğinizde kalan 2 yönetim kurulu üyesi toplanarak ilk genel kurulun onayına sunulmak üzere yeni bir üye atayabilir.