Antrepoya Konan Eşya İhracat Sayılır mı ?

Merhabalar,

Benim sorum şu şekilde:

Yurtdışında yerleşik bir alıcı bizden ürettiğimiz malı Kendilerine satış faturası keserek Antrepoya Koymamızı (Teslim Etmemizi) istedi. Daha sonra bu yurtdışında yerleşik firmanın Türkiyeden almış olduğu "Potansiyel Vergi" numarası olduğu için kendilerinin malı Antrepodan istedikleri yere ihrac edeceklerini belirttiler.

Yukarıda bahsettiğim konu ile ilgili inceleme yaptığımda K.D.V Kanunu 12. maddesi gereğince bir teslimin ihracat sayılabilmesi için:

**
-Teslimin yurt dışındaki bir müşteriye veya bir serbest bölgedeki alıcıya ya da yetkili gümrük antreposu işletmecisine yapılmasının ve

-Teslim konusu malın Türkiye Cumhuriyeti gümrük bölgesinden çıkarak bir dış ülkeye veya serbest bölgeye vasıl olması ya da yurt dışındakii müşteriye gönderilmek üzere yetkili gümrük antreposuna konulmasının şart olduðu hüküm altına alınmıştır.
**

diyor. Şimdi buna göre biz malı Yurtdışındaki Firmaya Satış Faturası keserek Antrepoya Teslim ettiğimizde İhracatı yapmış sayılıyormuyuz? KDV iadesi alabilmek için Vergi dairesine hangi tevsik edici belgeleri vermemiz gerekecek? sonuçta ihracat beyannamemiz olmayacak?

Konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum.

benim için çok güzel bir soru;

evet kanun maddesi çok açık...Ancak; ihracatın tevsikinde beyanneme şart.Bu da olmayınca iade alamıyacaksınz üstüne üstük faturada kdv gösterme gibi bir durumda da ortaya çıkabilir.

Birinci paragraftaki bilgilere göre siz ihracat yapmış olmuyorsunuz. İhraç kayıtlı satış olabilir veya Türkiye içi herhangi bir satış gibi kdv hesaplayarak fatura keseceksiniz.

Sayın Arkadaşlar,

Kısaca İhracattır. Ancak serbest bölgeye yapılan ihracattaki özel uygulamaya benzer uygulaması var. Konunun uzmanı Gümrükçüler kolaylıkla yol göstereceklerdir. Yorulmayın.

Merhaba arkadaşım, konu çok net açıktır işlem kesinlikle sizin adınıza ihracat değil.
Gümrük müşavirliği firmasında Mali Müşavirim.