Apartman da Güvenlik Görevlisinin SGK ve Muhtasar Verilmesi

Merhaba arkadaşlar

Hep şirket muhasebesi ile ugrastim ama ilk defa bir apartmanın muhasebesini tutacagim. Burada 20 dairelik bir yer. Bir kapıcı var 5 adet güvenlik görevlisi var. Kapıcı için muhtasar verilmiyor diye biliyorum ama güvenlik görevlisi bünyesinde olduğu için güvenlik görevlileri de kapıcı gibi muaf mı yoksa standart sgk verilmesi gerekiyor ve buna dayalı olarak aylık veya 3 aylık muhtasar verilmesi gerekli mi. Başka bir beyanname verilmesi gerekli mi. nasıl bir yol izlememiz gerek. Yardımcı olabilir misiniz.

Bu konuyu bulunduğunuz yerdeki vergi dairesine sormanız daha mantıklı olacak. Çünkü her vergi dairesi farklı işlem yapabiliyor. Bazı vergi dairesi güvenlik görevlisi veya bekçi için vergiden istisna diyor muhtasar istemiyor. Ancak bazı vergi dairesi sadece kapıcıyı vergiden istisna tutuyor güvenlik görevlisi için farklı bir sgk dosyası açarak muhtasar beyanname vereceksiniz diyor.

Bence vergiden istisna olmalı tüm hepsi nitekim ben öyle yapıyorum. Vergi dairesi istisna olacak dedi. Ama siz sorun öyle işlem yapın.

İster güvenlik görevlisi olsun isterse de otopark görevlisi olsun muafiyet yok, muafiyet kapıcı olarak nitelediğiniz bina hizmetlisin de olduğu için, muhtasar beyanname düzenlemeniz gerekmektedir.