fonradar

Apartman görevlileri(kapıcılar) için gelir vergisi?

Bir mükellefimiz oturduğu apartmandaki görevli için gelir vergisi ödüyor!!!Bildiğim kadarıyla apartman görevlilerinde muhtasar beyanname ile beyan edilecek bir vergi olmaması gerekiyor.Mükellefi uyardım ama muhasebeci yeni bir kanun çıktığından bahsetmiş ;D

Biraz araştırdım ama kanun manun göremedim.Herhalde muhasebeci çıkarttı kanunu ;D,bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yorum yaparsa memnun olurum.Böyle bir kanundan haberi olan varmıdır?

Ynt: Apartman görevlileri(kapıcılar) için gelir vergisi?

İşyeri varsa binada o zaman mesken muafiyeti kalkar.

Şimdi bir bina düşünelim.Bu binada apatrman görevlisi var ve hiçbir işyeri yok.İlerki zamanlarda buraya bir işyeri taşınırsa,apartman görevlisinin gelir vergisini muhtasar beyanname ile beyan edeceğimizi söylüyorsunuz.Yazılı kaynak belirtirmisiniz?

Muafiyet sadece mesken kapıcılarına (Ev/ikamet) özeldir. Mesken dışı kullanım halinde (işyer, han vb) Gelir vergisi muafiyeti kalkar.

İşyerlerinde: Tapu kaydındaki statüsü ne olursa olsun, tamamen işyeri olarak kullanılan binaların yönetimlerinin, kapıcılara ödedikleri ücretlerden Gelir Vergisi Kanunu'nun 94/ 1. maddesi gereğince, 103 ve 104. maddelerde belirtilen esaslar dahilinde tevkifat yapmaları ve beyan etmeleri gerekmektedir.

Konutlarda: Kanuna uygun olarak kısmen veya tamamen konut olarak kullanılan binaların kapıcılarına ödenen ücretler ise Gelir Vergisi Kanunu'nun 23/ 6. maddesi gereği istisna kapsamındadır ve üzerinden tevkifat yapılması yükümlülüğü

Merhaba,
İkiz dublex evlerin bulunduğu, herhangi bir şekilde işyeri sıfatında bir bölümün bulunmadığı bahçeli bir sitede, vardiyalı çalışacak 3 kapı görevlisi, 2 de bahçıvan çalıştırsak gelir vergisini ilgilendirir bir durum var mıdır?

Gelir vergisi kanunu madde 23 muafiyeti tanımlıyor ama sayı konusunda herhangi bir şey söylenmemiş.

Muaftır. Sayı önemli değil. İşyeri mesken ayrımı önemlidir.