Apartman Yönetimlerinde İşçilik

• Konbuyu başlatan ALEVİNMAVİSİ
  • Başlangıç tarihi
A

ALEVİNMAVİSİ

Ziyaretçi
Bir başka soru daha :

Ben apartman yöneticisiyim. Apartmana dışarıdan haftada bir kez gelip temizleyecek ve iki gün çöp dökecek şekilde birini almak istiyoruz.Haftada bir saat sigortalı olarak başlatalım, eğer memnun kalmaz isek çıkartalım istiyoruz. Bunun için neler yapmalıyım ve maliyeti bize ne olur ?Yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar ...

Şimdiden teşekkürler...

Bir başka soru daha :

Ben apartman yöneticisiyim. Apartmana dışarıdan haftada bir kez gelip temizleyecek ve iki gün çöp dökecek şekilde birini almak istiyoruz.Haftada bir saat sigortalı olarak başlatalım, eğer memnun kalmaz isek çıkartalım istiyoruz. Bunun için neler yapmalıyım ve maliyeti bize ne olur ?Yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar ...

Şimdiden teşekkürler...

Selamlar
Bahsettiğiniz konu kısmi süreli çalışma kapsamında değerlendirilir.

Eğer iş sözleşmesi saat ücreti karşılığı yapılmış ise o taktirde çalışma kısmi süreli çalışma sayılır ve sigortalının ay içinde çalıştığı toplam süre, günlük olağan çalışma süresi olan 7,5 saate bölünerek, sigortalı için bildirilmesi gereken prim ödeme gün sayısı hesaplanır. Bu şekilde yapılacak hesaplamalarda 7,5 saatin altındaki çalışmalar 1 güne tamamlanır.

Bu durumda,haftada bir saat yapılacak çalışma toplamda 4 saate tekabül edeceğinden ve buda 7,5 saatin altında kalacağından SGK kurumuna yapılacak bildirim de aylık çalışma süresi olarak 1 gün bildirilecek,ayın diğer günleri eksik gün olarak bildirlecektir.Eksik gün bildirimine de kısmi süreli sözleşme eklenecektir.Haliyle kendisine de aylık bazda 1 güne tekabül edecek ücret ödenecektir.

Saygılar

Teşekkür ederim twolf... ilginize ve bilginize...

Selamlar
Bahsettiğiniz konu kısmi süreli çalışma kapsamında değerlendirilir.

Eğer iş sözleşmesi saat ücreti karşılığı yapılmış ise o taktirde çalışma kısmi süreli çalışma sayılır ve sigortalının ay içinde çalıştığı toplam süre, günlük olağan çalışma süresi olan 7,5 saate bölünerek, sigortalı için bildirilmesi gereken prim ödeme gün sayısı hesaplanır. Bu şekilde yapılacak hesaplamalarda 7,5 saatin altındaki çalışmalar 1 güne tamamlanır.

Bu durumda,haftada bir saat yapılacak çalışma toplamda 4 saate tekabül edeceğinden ve buda 7,5 saatin altında kalacağından SGK kurumuna yapılacak bildirim de aylık çalışma süresi olarak 1 gün bildirilecek,ayın diğer günleri eksik gün olarak bildirlecektir.Eksik gün bildirimine de kısmi süreli sözleşme eklenecektir.Haliyle kendisine de aylık bazda 1 güne tekabül edecek ücret ödenecektir.

Saygılar

Sayın twolf,

Konunun mevzuatı burası değil ama burada açılmış ben olsaydım gelir tevkifatı uygulardım.

İyi Günler.

Evet Sayın twolf (stopajlı işlem gider pusulası düzenlerdim ben olsaydım)

İyi Günler.

Her ne kadar tercih sebebi gibi görünsede bana göre gerekli olan sgk uygulamasıdır.Çünkü yapılan işlem mütemadiyen ve aynı kişi ile yapılan işlemdir.(sorudan öyle anlıyorum) Bugün ben giderim haftaya siz gidersiniz şeklinde olsa gider pusulası mantıklı gelebilir.Fakat aynı kişinin periyodik aralıklarla aynı işi yapacak olması bana göre kısmide olsa süreklilik arzeder.Ben,sgk'ya bildirim taraftarıyım..
Saygılar

EK:
İş (işci-işveren )ilişkisi yönünden;
Kapıcıların özel çalışma koşulları hk.İş Kanunu madde:110
+ Kapıcıların hizmetlerinin kapsam ve niteliği ile çalışma süresi,hafta tatili,ulusal bayram ve genel tatil günleri,yıllık ücretli izin hakları ve kapıcı konutlarına ilişkin usul ve esasları düzenleyen ilgili yönetmelik mevcuttur

Diğer tarafdan apartmanda işveren kat malikleri-yönetim ,kanun nezdinde işveren temsilcisi yönetici dir ,diyebiliriz.

Son düzenleme:
Sayın şeref aydemir,

Kusura bakmayın ama apartmana temizliğe gelen belirli günlerdeki temizlik işçisi ile kapıcıların özel çalışma koşullarındaki bağlantıyı kuramadım konuya bunu yazma sebebinizi öğrenebilirmiyim ?

İyi Günler.

Sayın muhasebe,

Soruda belirli günler diye belirtilmiş oysa muktezada daireye sorulan soruda belirli günler diye bir ibare mevcut değil dolayısı ile soruyu daireye belirli günler başlığında sorulsaydı dairenin vereceği cevap farklı olabilirdi.

Yalnız mukteza soruyu soran mükellefi bağlayıcılığı bulunmaktadır yani farklı bir mükellef örnek bir muktezayı kullanarak bir işlem yapması farklı bir dairenin yada aynı dairenin kabul edeceği anlamına gelmez.

Dolayısı ile soruda bir zaman boşluğu olduğundan dolayı ben muktezada belirtilenin aksini savunuyorum bir diğer husus dediğim gibi daireye soruda belirli günler diye belirtilmemiş bu muktezayı hazırlayan memurunda herşeyi doğru yazdığını söyleyemeyiz hani her mukteza illaki doğru olacak değildir ama yazılan mukteza biraz önce belirttiğim gibi muktezaya muhattap mukellefi bağlayıcılığı vardır.

İyi Günler.

Üstad gider pusulası ile çalıştırırken cam silerken düşerse sigortanız adam çalıştırıyorsunuz derler mi?

Sayın şeref aydemir,

Kusura bakmayın ama apartmana temizliğe gelen belirli günlerdeki temizlik işçisi ile kapıcıların özel çalışma koşullarındaki bağlantıyı kuramadım konuya bunu yazma sebebinizi öğrenebilirmiyim ?

İyi Günler.

Günaydın sn.Demiral
Kusura bakacak bir durum olmaz,zira paylaşıyoruz.

"EK"olarak belirttmiş olduğum iletim, olayımızın tam karşılığ değil,cevabu sn.Twolf un belirttiği gibidir,benim amacım bu noktadan hareketle, iş ilişkisi yönünden "konut kapıcııları"mevzusunu hatırlatmakdan ibarettir.

Günaydın sn.Demiral
Kusura bakacak bir durum olmaz,zira paylaşıyoruz.

"EK"olarak belirttmiş olduğum iletim, olayımızın tam karşılığ değil,cevabu sn.Twolf un belirttiği gibidir,benim amacım bu noktadan hareketle, iş ilişkisi yönünden "konut kapıcııları"mevzusunu hatırlatmakdan ibarettir.

Sayın şeref aydemir, size de günaydın,

Ek not olarak belirttiğinizi belirtmişsiniz teşekkürler.

Yalnız sayın twolf ve muktezaya göre cevabın bu olduğunu belirtmişsiniz oysa muktezadaki soruda forumda sorulan sorudan biraz farklı bir açıklık olduğunu belirttim ve 12 nolu mesajımda detaylı adlandırdım.

İyi Günler.

Görüşüm sn.twolf un 1 ve 4 ncü iletileri ile örtüşmekde,olayı birebir mükteza daki konu ile ilişkilendirmiyorum.

Değerli bir ustadimizin lafı vardı doktorlar ne zaman gazetelerle birlikte verilen sağlıklı yaşam rehberlerini örnek alarak hastalarını muayene veya ameliyat ederlerse söz bende vergi mevzuatını kanunlarin dışında bu gazetelerde yayınlanan köşe yazılarını dikkate alacagim.

İyi Günler.