fonradar

Ar-Ge İndirim konusu

yeterlilik

Tanınmış Üye
Merhaba Arkadaşlar,bir konu kafama takıldı.Yardımcı olursanız sevinirim.

Şimdi diyelim dönem içinde 100.000 TL Ar-Ge gideri olsun,ben bunu aktif hesaba aldım diyelim.Şimdi ben bu rakamı geçicide beyannamede indirdim,seneye de amortismandan %20 indireceğim.

Bu işlemle mükerrer indirmiş oluyoruz ? Kısacası % 100 indirimden kasıt nedir ?

Sayın yeterlilik,aktife almak başkadır geçici de indirmek başka siz neye istinaden indirdiniz ki ,aktife aldığınız tarih de amortisman ayırmaya başlarsınız 5 yıla dağıtırsınız.Kafa karıştıracak mükerrer olacak bir durum yok bura da.Kurumlarda indirilmesi için ymm ve tam tasdik raporu lazım.

Öncelikle teşekkür ederim cevap için,şöyle sorayım o zaman.

100.000 tl Ar-Ge olsun,üründe bitmiş olsun.Şimdi beyannamede indirim kısmına 100.000 yazdık birde 5 yıl boyunca amortisman ayırarak giderleştirdik.

Bu yapılan işlemler doğru mu ? sadece hem beyannamede hemde amortisman kısmının nasıl olacağını izah ederseniz konu oturmuş olacak.

100.000 lik ar-ge den vergi avantajım rakamsal olarak amortisman dahil ne kadar oluyor ?

Tamam hocam aradığımı buldum teşekkür ederim :)

Tam mükellef kurum XC Limited Şirketi yolcu uçağı üretimi alanında faaliyet göstermektedir. 5520 sayılı kanunda yer alan Ar-Ge indiriminden faydalanmak için kurmuş olduğu Ar-Ge departmanında Ar-Ge çalışmaları yapmaktadır. Mükellef kurumun 2014 yılı kurumlar vergisi beyan özeti aşağıdaki gibidir.
Tablo 4. XC Limited Şirketi Kurumlar Vergisi Beyan Özeti

Ticari Bilanço Karı
1.300.000
Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler
50.000
Kar ve İlaveler Toplamı
1.350.000
Mahsup Edilecek Geçmiş Yıl Zararları
150.000
Yurtiçi İştirak Kazançları(KVK 5/1-a)
100.000
Ar-Ge Harcaması
250.000
Kurumlar Vergisi Matrahı
?
Hesaplanan Kurumlar Vergisi
?
Kurum 2014 yılında aktifleştirilmesi gerekmeyen 10.000 TL’lik, aktifleştirilmesi gereken 240.000 TL’lik olmak üzere toplamda 250.000 TL Ar-Ge harcaması yapmıştır. Bu durumda kurum yıl içerisinde yapmış olduğu 10.000 TL harcamayı doğrudan giderleştirmiş, ayrıca 240.000 TL’lik tutarı amortisman yoluyla itfa etmek üzere 263. Ar-Ge Harcamaları hesabında aktifleştirmiştir. Mevzuata uygun yapılan harcamalar için 2014 yılında 250.000 TL’lik Ar-Ge indirimine hak kazanılmıştır. İster 5746 ister 5520’den faydalanılsın öncelikle kazancın yeterli olması gerekmektedir. Bunun için ticari bilanço karından, geçmiş yıl zararları ve yurtiçi iştirak kazançları düşüldükten sonra kazancın bulunması halinde Ar-Ge indirimi yapılması yerinde olacaktır. Örneğimize göre bu tutarların toplamı olan 250.000 TL ticari bilanço karından düşüldüğü takdirde, indirime esas tutar 1.100.000 TL olacaktır. Kazanç yeterli olduğuna göre %100 oranında hesaplanan 250.000 TL tutarında Ar-Ge indirimi matrahtan düşülecek ve böylece kurumlar vergisi matrahına ulaşılacaktır. 850.000 TL’lik matrah üzerinden %20 oranı esas alınarak 170.000 TL kurumlar vergisi hesaplanacaktır. Ar-Ge indirimi yoluyla 250.000 x %20=50.000 TL’lik vergi avantajı sağlanmıştır. Ayrıca gayrimaddi bir hak elde edilmesi durumunda aktifleştirilen tutarlar amortisman yoluyla itfa edilecek, proje sonuçlandırılamaz veya her hangi bir hak elde edilemezse aktifleştirilen tutarların tamamı ilgili yılda gider yazılacaktır.

Başka bir örnekten alıntı ;

263 Ar-Ge Gideri hesabında 700.000 TL birikmiş olduğundan dolayı GVK'nın 40. maddesi ve VUK değerleme hükümleri gereğince 2018 yılından itibaren amortisman suretiyle itfa edilmeye başlanacaktır. Yani her sene beyanname üzerinden indirim konusu yapılabilen harcama tutarları hasılatın tespitinde dönem içerisinde ikinci bir kez gider olarak indirilebilecektir

beyannameden indirdik,birde Amortisman yolu ile indirdik iki kez olduğunda %100 indirim muhabbeti gerçekleşmiş oluyor yani.

Son soru olarak,5746 sayılı kanun yayınlandıktan sonra ar-ge yapan firma artık 5746 sayılı kanundaki hükümlere göre işlemlerini yapacaktır.Artık 5520 sayılı kanunla işi olmayacaktır.Doğruyum değil mi ?

soru çok eksik;
1-bu şirket ar-ge merkezimidir yoksa tübitak projelerinden dolayımı ar-ge indirimini hak etmiştir.
2- 5520 sayılı kanunla tanınan ar-ge indirimi hakkı artık yok, bunun yerine 5746 sayılı kanundan kaynaklanan ar-ge indirim hakkından yararlanılıyor.

Öncelikle teşekkür ederim ilginiz için,firma direk 5746 sayılı kanun (tubitak projesi yapıyor) ben en son 2008 li yıllarda baştan sona projenin içinde bulunup,başarılı bir şekilde tamamlamıştım.Şimdi bir mükellef danışmanlık istedi o yüzden takıldığım noktaları paylaşmak istedim.5746 ve 6676 sayılı kanun bilgileri yeterli oluyor.Takıldığım başka bir konu olursa sizlerle paylaşırım tekrar.