fonradar

Ar-ge İndirimi Hk.

26.06.2001 tarih ve 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu kapsamında faaliyet gösteren mükelleflerin münhasıran, teknoloji geliştirme bölgelerinde gerçekleştirdikleri yazılım ve AR-GE’ye dayalı üretim faaliyetlerinden elde ettikleri kazançları gelir ve kurumlar vergisinden istisna edilmiştir.

Mükelleflerin, işletmeleri bünyesinde gerçekleştirdikleri münhasıran yeni teknoloji ve bilgi arayışına yönelik araştırma ve geliştirme harcamaları tutarının % 40’ı oranında hesaplanacak “Ar-Ge indirimi”.

Araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile doğrudan ilişkili olmayan giderlerden ve tamamen araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde kullanılmayan amortismana tabi iktisadi kıymetler için hesaplanan amortisman tutarlarından verilen paylar üzerinden Ar-Ge indirimi hesaplanmaz. Ar-Ge indiriminden yararlanılacak harcamaların kapsamı ile uygulamadan yararlanılabilmesi için gerekli belgeleri ve usulleri belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir.

gvk kanunun 89 ve kvk 14 mad. göre kurumlar vergisi ve gelir vergisi mükellefleri ar-ge indiriminden yararlanır.

Sayın Celal Elibüyük,

Hakanatacan, sonradan farkettim ar-ge indirimini sormuş. Ben bir an ar-ge istisnası ( Teknoloji Geliştirme Bölgesi kazanç istisnası ) olarak düşünmüşüm.

Doğru açıklamayı yaptığınız için teşekkürler.

selamlar

arge indirimi yalnız yıllık gelir ya da kurumlarda mı indirilir yoksa geçici vergi dönemlerinde de indirmek mümkün müdür?

saygıyla