Ar-Ge Masraflarının Vergisel Boyutu

neslisah

Katkı Sunan Üye
merhabalar..tubitak ile ar-ge çalışması yapan firma için 750 hesapladaki ilgili masrafları 630 hesaplara atarak gelir tablosunda gönderdim..tebliğde yazıldığı gibi geçici vergi beyanının ilgili satırında vergiden istisna olan bu tutarı yazdığım zaman rakamlar 2 defa indirim yapmış bulunuyorum..proje henüz bitmedi devam ediyor..yapacağım işlem doğrumudur..ayrıca bu proje 3 gün önce tubitak tarafından onaylandı bunu maliyeye bildirilmesi gerektiğini okudum fakat vergi dairesine sordum bu konuda bir bilgilerinin olmadığını ifade ettiler.verilmeyecek ise bunun ilgli kanun tebliğ nosu varmı...konuda bilgisi olan arkadaşaların yardımını bekliyorum.

1-Ar-ge harcamalarını iki kere indirerek yanlış yapıyorsunuz, proje devam ederken harcamaları 263'te takip etmelisiniz, proje bitince lisans,patent v.b gayri maddi hak elde edince 260/263 kaydı yaparak amortismana tabi tutmalısınız. İşte o amortismanlar 750/268 ve 630/750 kayıtları ile gelir tablosuna yansıtılmalıdır.

2-Diğer taraftan KVK md.10/a'ya göre proje devam ederken yaptığınız ar-ge harcamalarını beyanname üzerinden ayrıca indireceksiniz.

3-TÜBİTAK proje inceleme sonucunu zaten hem size hem de GİB'e gönderdiği için sizin ayrıca bir bildirim yapmanıza gerek yok.