zirve

Ar-Ge merkezden alınan mal ve satışı

merihs12

Katkı Sunan Üye
Üyelik
30 Ocak 2008
Mesajlar
776
Konum
kocaeli
İyi çalışmalar, teknoloji geliştirme ve arge bölgelerinde kurumlar vergisi ve kdv istisnası devam etmekte. şirketimiz o bölgeden aldığı mala mukabil kdv siz fatura almıştır.Ancak aynı malı satarken biz bu faturayı nasıl kesmeliyiz? Aynı bölgeye kestiğimzde yada başka bir kdv mükelefi olan bir şirkete kestiğimizde nasıl bir uygulama var? yardımlarınız için şimdidenn teşekkürler
 

merihs12

Katkı Sunan Üye
Üyelik
30 Ocak 2008
Mesajlar
776
Konum
kocaeli
Ynt: Ar-Ge merkezden alınan mal ve satışı

anlaşılamayan bir yer varsa düzelteyim....acil yardım
 
Üyelik
24 Haz 2010
Mesajlar
83
Ynt: Ar-Ge merkezden alınan mal ve satışı

kdv li kesmelisiniz ayrıca KDV kanunu geçici 20. maddesini incelemenizi tavsiye ederim belirtilen mal ve hizmetler içerisinde varmı
 
Üyelik
24 Haz 2010
Mesajlar
83
Ynt: Ar-Ge merkezden alınan mal ve satışı

T.C.
MALİYE BAKANLIĞI
Gelirler Genel Müdürlüğü



SAYI : B.07.0.GEL.0.55 / 5501 - 2894

KONU:

........... VALİLİĞİNE

(Defterdarlık:Vasıtalı Vergiler Gelir Müdürlüğü)



İLGİ: 10.01.2005 gün ve B.07.4.DEF.0.07.12/KDV.OZG.04.104/36-275 sayılı yazınız.

İlgide kayıtlı yazınız ve ekinin incelenmesinden, Katma Değer Vergisi Kanunun geçici 20 nci maddesi hükmü uyarınca katma değer vergisi istisnasından faydalanan bir firmadan alınan bilgisayar yazılım programının başka firmalara tesliminde katma değer vergisi istisnası uygulanıp uygulanmayacağı ve uygulanmaması halinde katma değer vergisine esas tutarın nasıl hesaplanacağı hususunda tereddüte düşüldüğü anlaşılmıştır.

3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 1/1 inci maddesi uyarınca ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde Türkiye'de yapılan teslim ve hizmetler katma değer vergisine tabidir.

Diğer taraftan, Kanunun geçici 20 nci maddesinin birinci fıkrasında. 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanununa göre teknoloji geliştirme bölgesinde faaliyette bulunan girişimcilerin kazançlarının gelir veya kurumlar vergisinden istisna bulunduğu süre içinde münhasıran bu bölgelerde ürettikleri ve sistem yönetimi, veri yönetimi, iş uygulamaları, sektörel, internet, mobil ve askeri komuta kontrol uygulama yazılımı şeklindeki teslim ve hizmetlerin katma değer vergisinden istisna olduğu hüküm altına alınmıştır.

Ayrıca, Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 20/1 inci maddesi uyarınca, teslim ve hizmet işlerinde matrah. bu işlemlerin karşılığını teşkil eden bedeldir.

Buna göre; ...................Ltd.Şti. tarafından ............Teknokent içerisinde üretilen yazılım programının dilekçe sahibine teslim edilmesi katma değer vergisinden istisna olmakla birlikte yazılım programının ............. tarafından diğer firmalara tesliminde malın bedeli üzerinden katma değer vergisi hesaplanması gerektiği tabiidir.

Bilai edinilmesini ve gereğini rica ederim.
 
Üst