fonradar

Ar-ge Personeli Hk

Rietveld

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar. 2 tane ar-ge personelimiz var. Bunlarla ilgili bildirge göndericem. 3 tane kod var. 05746 - 85746 - 95746. Bunlardan hangisi seçilecek? 05746 seçtiğimde sgk teşvikleri doğru geliyor. Ancak gelir vergisi ve damga vergisi sıfır olarak geliyor muhtasar beyannameye. Bildiğim kadarıyla damga vergisi zaten sıfır olacak ama gelir vergisi istisnası %80 olmalı doktorasız olanlar için. 85746 seçtiğimde ise sgk ve gelir vergisi teşvikleri doğru geliyor ancak bu seferde damga vergisi getiriyor muhtasar beyannamede. Hangisi olacak bulamadım bir türlü.

Son düzenleme:
5746 argeden dolayi yararlanilacak teşvikte 05746 ve 15746 kodlari var, 85746 ve 95746 kodlarini yanlış görmüş olabilir misiniz?

Luca kullanıyorum. Şu kodlar var.

YvNk9E.png

Biraz araştırdım ve bilgi edindim. 31.12.2013 e kadar 4691 , 31.12.2023 e kadar 5746 kullanılacak sanırım. Önceden gelir vergisinin tümü istisna oluyormuş. Ancak 31.12.2013 ten sonra 5746 başlamış bunda doktoralı olanlarda %90 , diğerlerinde %80 istisna ediliyor gelir vergisinden.Bizimkiler doktorasız olduğu için %80 istisna olacak bende 85746 seçtim. SGK ve gelir vergisi istisnaları doğru geliyor. Ancak tebliğde ar-ge personeli ücretlerinden damga vergisi alınmayacağı yazıyor ama program damga vergisi kesiyor. Kafamı karıştıran nokta damga vergisi. Eğer 05746 seçersem SGK ve damga vergisi istisnaları doğru geliyor bu seferde gelir vergisi istisnası %80 değil %100 yapıyor yani tamamı istisna oluyor. 85746 numaralı kodu kullanmak doğru gibi geliyor bana ama tam emin olamadım damga vergisinden dolayı.

Anladığım kadarıyla kullanmış olduğunuz muhasebe proğramından kaynaklı bir problem yaşıyorsunuz. Özelden vermiş olduğum numarayı aradığınızda arkadaşım yardımcı olacak.

5746 teşvik

Anladığım kadarıyla kullanmış olduğunuz muhasebe proğramından kaynaklı bir problem yaşıyorsunuz. Özelden vermiş olduğum numarayı aradığınızda arkadaşım yardımcı olacak.

Merhaba,
Bende luca kullanıyorum.Aynı konu hakkında sıkıntı yaşıyorum.Rica etsem bana da yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler.