fonradar

Ara Dinlenme Sürelerine Uyulması Hakkında

sule

Katkı Sunan Üye
merhabalar,
personellerime giriş çıkış saati, çay saati ve yemek saati kurallarına uymaları hakkında yazılı bildirim vermek istiyorum.
çünkü saatlerde kaytarmalar oluyor. (çay saati gelmeden gidip çay içenler vs.)
bir toplantıyla önce sözlü olarak bildireceğim. aynı zamanda yazılı olarak bildirip uymaları konusunda taahhüt imzası alacağım.
konu hakkında yardımlarınızı rica edebilir miyim?
taahhütnamenin altına kurallara uyulmadığı taktirde ... maddeye göre ... yaptırımı uygulanacaktır diye ibare eklemek istiyorum.
işyeri iç kurallarına uyulmadığı zaman hangi maddeye göre nasıl yaptırım uygulayabilirim?

Günlük,haftalık ve ara dinlenme sürelerinin ayarlanması işverenin yönetim hakkı çerçevesinde olup,işverenin bu konulara istinaden mevcut durumu koruyarak,bu durumları yazı döküp çalışanlara tebliğ etmesi uygun olacaktır.
Bu konuların imza karşılığı tebliğ olunduktan sonra, işçilerden bu kurallara uyacaklarına dair ayrıca taahhütname vs.almaya gerek yok.
Sözü edilen konulara istinaden belirlediğiniz saatlere/zamanlamalara çalışanların izinsiz ve özürsüz riayet etmemeleri halinde verilecek d.cezaları da işçilere tebliğ olunmalıdır.
Belirlenen kurallara uyulmaması halinde verilecek cezaların tespitine ilişkin olarak,suç ve ceza arasında orantısızlık olmamalıdır.

İş kanununa göre çalışma saatlerini belirleme yetki işverene aittir ve bunu çalışanlara bir şekilde duyurmakla görevlidir.
Kişinin çalışma saatlerine uymaması mazeretsiz işe gelmemekle eş değerdir. Kişi hakkında tutanak tutup maaş kesintisi yapılabilir. Tabii çalışanın savunması da alınmalıdır.

Günlük,haftalık ve ara dinlenme sürelerinin ayarlanması işverenin yönetim hakkı çerçevesinde olup,işverenin bu konulara istinaden mevcut durumu koruyarak,bu durumları yazı döküp çalışanlara tebliğ etmesi uygun olacaktır.
Bu konuların imza karşılığı tebliğ olunduktan sonra, işçilerden bu kurallara uyacaklarına dair ayrıca taahhütname vs.almaya gerek yok.
Sözü edilen konulara istinaden belirlediğiniz saatlere/zamanlamalara çalışanların izinsiz ve özürsüz riayet etmemeleri halinde verilecek d.cezaları da işçilere tebliğ olunmalıdır.
Belirlenen kurallara uyulmaması halinde verilecek cezaların tespitine ilişkin olarak,suç ve ceza arasında orantısızlık olmamalıdır.

ilginize teşekkür ederim Sn. Şeref Aydemir. yalnız şimdiye kadar yazılı bildirim hiç yapmadık. ayrıca taahhütname alma gibi bir durum yok yani.
tek sayfalık bir yazı hazırladım, çalışma şartlarının yer aldığı, uyulmadığı taktirde ihtar verileceğini, tekrarı halinde 4857/25/II(h) gereği çıkış yapılacağını ekledim.

Bu yazıya döktüğünüz süreler,fiilen uygulanmakta olan sürelerden farklı(işçi aleyhine)olmayacak zaten,
ilk riayetsizlik sonrası haklı fesih olmaz ve olmamalı,siz sıralama yaparak uyarı,ihtar ,ücret kesme cezası,en nihayetinde fesih diyebilirsiniz(bu konuda yapılacak feshin geçerli fesih olma ihtimali çok yüksek,haklı fesih noktası ayrıca irdelenebilir)

Merhaba Şule hanım,
Sayın ŞEref AYDEMİR'in değerli yorumlarına katılmakla birlikte;
Eğer varsa bir kalite politikanız, o formatta bir kağıda dökün, tebliğ olayı için de gerekirse hemen arka yüzüne kağıdın ''Arka sayfadaki talimatı tebellüğ ettim, ad-soyad-tarih'' attırın personele. 1 nüsha talimatı da işyerinde görünür bir yere asın, ilan olsun. Bu bile yeterlidir.

Bir hocamın her zaman kullandığı bir söz geldi aklıma; ''İnsan kaynağını iyi yönetemezsen döner o seni bildiğince yönetir''
Sizin sorunlara benzer sorunlar yaşıyoruz biz de işyerimizde...
Saygılar.

Merhaba Şule hanım,
Sayın ŞEref AYDEMİR'in değerli yorumlarına katılmakla birlikte;
Eğer varsa bir kalite politikanız, o formatta bir kağıda dökün, tebliğ olayı için de gerekirse hemen arka yüzüne kağıdın ''Arka sayfadaki talimatı tebellüğ ettim, ad-soyad-tarih'' attırın personele. 1 nüsha talimatı da işyerinde görünür bir yere asın, ilan olsun. Bu bile yeterlidir.

Bir hocamın her zaman kullandığı bir söz geldi aklıma; ''İnsan kaynağını iyi yönetemezsen döner o seni bildiğince yönetir''
Sizin sorunlara benzer sorunlar yaşıyoruz biz de işyerimizde...
Saygılar.

ilginize çok teşekkür ederim. Sn. Şeref Aydemir'in tavsiyesi üzerine yapılacak işlemleri sırayla belirttim ve tüm personellerden imza aldım.