Araç Alımı

13MAYIS85

Katkı Sunan Üye
merhabalar

a.ş. şirketi olarak bir şahıstan banka kredisi karşılığı araç satın aldık bu aracın ödemesi karşı tarafın hesabaına ödeyerek gerçekleştiriyorum.kayıtlarıma aracı nasıl alabilirim şahıs olduğu için fatura kesemiyecek ayrıca ödemeyi vekaleten ödeme yapan kişiye göndersem sıkıntı olurmu

yardımlarınız bekliyorum...

Ynt: Araç Alımı

Merhaba,
Eğer sorunuzu yanlış anlamadıysam , vergi mükelelfi olmayan bir şahıstan kredi kullanarak bir araç satın alıyorsunuz.Aracın cinsini yazmamışsınız ama ben binek araç olduğunu varsayarak cevap vermeye çalışayım.Aracı noter satışı ile alacaksınız ve bu satışa istinaden Gider Pusulası düzenleyerek aracı aktifinize kaydedeceksiniz.Bu araçla ilgili olarak kuallandığınız krediyide vadesine göre 300 veya 400 hesaba alacaksınız.Kullandığınız kredi taksitli taşıt kredisi ise bu yıla isabet eden taksit tutarlarını 303 hesaba gelecek dönemleri 400 hesaba alacak kaydetmelisiniz.Karşılığında satıcıyı borçlandıracaksınız.Kullandığınız kredinin bu yıla isabet eden faizlerini aracın maliyetine yazacaksınız.Ödemeyi aracı satana yapmanız gerekmektedir.Ancak vekaletnameyi bir inceleyin.Orada aracın bedelini tahsil etmeye yetki verilmişse ödemeyi vekile yapabilirsiniz.Yinede işi sağlam olsun diyorsanız satıcıdan ödemeyi vekile yapabileceğine dair bir yazı alabilirsiniz.
Kolay gelsin.

ben buraya bi soru daha ekleyeyim peki bu tip bir araç alışında keseceğimiz gider pusulasında stopaj oranı varmıdır? varsa yüzde kaçtır? teşk.ederim

sametozkurt ' Alıntı:
ben buraya bi soru daha ekleyeyim peki bu tip bir araç alışında keseceğimiz gider pusulasında stopaj oranı varmıdır? varsa yüzde kaçtır? teşk.ederim

araç alımlarında stopaj yoktur.