fonradar

Araç alımında ödenen Ötv direkt gider olarak yazılabilirmi.?

Ynt: Araç alımında ödenen Ötv direkt gider olarak yazılabilirmi.?

Merhaba ;

VUK 270 madde 2 nolu bent;

2- Mevcut bir binanın satın alınarak yıkılmasından ve arsasının tesviyesinden mütevellit giderler.
(2365 sayılı Kanunun 49 uncu maddesiyle 30/12/1980 tarihinde değiştirilen şekli) Noter, mahkeme, kıymet takdiri, komisyon ve tellaliye giderleri ile Emlak Alım ve Özel Tüketim Vergilerini (1) maliyet bedeline ithal etmekte veya genel giderler arasında göstermekte mükellefler serbesttirler.

demektedir.

Araç alımında ödenen ÖTV'ni maliyete ekleyebileceğiniz gibi doğrudan giderede yazabilirsiniz.

Teşekkürler Abdullah bey.

Araç aldığınız zaman faturanın içinde ÖTV ayrı olarak gösterilse bile toplam maliyetin içindedir. Bence araç maliyetidir. Gider yazmak doğru olmaz.

Abdullah beyinde söylediği gibi gider yazılabilir.

Diğer taraftan, Vergi Usul Kanununun 270. maddesinin son fıkrasında, mükellefin noter, mahkeme, kıymet takdiri, komisyon ve tellaliye giderleri ile Emlak Alım ve Taşıt Alım Vergilerini maliyet bedeline ithal etmekte veya genel giderler arasında göstermekte serbest oldukları hükmü yer almaktadır.

Buna göre; tarafınızca satın alınan binek otomobili için ödenen ve indirim konusu yapılamayacak olan özel tüketim vergisinin gelir vergisinin hesabında gider veya maliyet unsuru olarak kayıtlara intikal ettirilmesi mümkün bulunmaktadır.

Bende gösterilmez diye biliyordum üstad, ancak bir müşterimize oto firmaları bu bilgiyi vermiş, araştırdım, yukarıdaki Abdullah beyin verdiği kanun maddesine ulaştım.Bunun ile alakalı Şükrü Kızılot' un da bir yazısı mevcut.
http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=16183310

Bundan da önemlisi, ivdb' nin yayınladığı aşağıdaki muktezası soru işareti bırakmadı bence açıkçası.!

T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

(Mükellef Hizmetleri Katma Değer Vergisi Grup Müdürlüğü)

TARİH: 13.02.2006

SAYI : KDV.MUK.B.07.1.GİB.4.34.17.01.1000

KONU : Binek otomobile ödenen ÖTV?nin gider yazılıp yazılamayacağı ...........................................

İlgi dilekçenizde, işletmenizde kullanılmak üzere alınan binek otomobile ödenen ÖTV?nin gider veya maliyet unsuru olarak yazılıp yazılamayacağı konusunda görüş talep edilmektedir.

4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu?nun 1/b maddesinde, (II) sayılı listede yer alan mallardan kayıt ve tescile tabi olanların ilk iktisabının bir defaya mahsus olmak üzere ÖTV?ye tabi olduğu hükme bağlanmıştır.

Kanunun 19/a bendi uyarınca, kayıt ve tescile tabi motorlu araçların ÖTV Kanununun Resmi Gazete?de yayımlandığı 12/6/2002 tarihinden itibaren ilk iktisabında taşıt alım vergisi yürürlükten kaldırılmıştır.

Diğer taraftan, Vergi Usul Kanununun 270. maddesinin son fıkrasında, mükellefin noter, mahkeme, kıymet takdiri, komisyon ve tellaliye giderleri ile Emlak Alım ve Taşıt Alım Vergilerini maliyet bedeline ithal etmekte veya genel giderler arasında göstermekte serbest oldukları hükmü yer almaktadır.

Buna göre; tarafınızca satın alınan binek otomobili için ödenen ve indirim konusu yapılamayacak olan özel tüketim vergisinin gelir vergisinin hesabında gider veya maliyet unsuru olarak kayıtlara intikal ettirilmesi mümkün bulunmaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Mantıksızlık var ? ödenen ve indirim konusu yapılamıyan diyor. Bence hatalıdır. Maliye kendi kendine kazık atıyor. Maliyete eklerse amortismanı düşecek. Gidere atarsa doğrudan indirecek

Merhaba ;

Verilen özelge KDV Grup Müdürlüğü tarafından yanıtlanmış olduğu için
............ödenen ve indirim konusu yapılamayacak olan
ifadesi kullanılmış ama benzer bir özelgeyi ise Usul Gelir Müdürlüğü yanıtlamış ve
T.C.
MALİYE BAKANLIĞI
İstanbul Defterdarlığı Usul Gelir Müdürlüğü
TARİH : 18.08.2003
SAYI : B.07.4.DEF.0.34.20./VUK-270 KONU : ÖTV vergisinin gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınıp alınmayacağı hk.
İLGİ: ... tarihli dilekçeniz.

İlgi dilekçenizle, şirketiniz adına tescil olan 2004 model arazi taşıtına ait ÖTV'nin VUK'nun 270. maddesine istinaden gidere alınıp, alınmayacağının, KDV'nin KDV Kanunu 30. maddesine istinaden indirim konusu yapılıp yapılmayacağı ve yapılamıyorsa VUK uyarınca gider yazılıp yazılmayacağı hususları sorulmaktadır.

Bilindiği üzere, 01.08.2002 tarihinden itibaren yürürlüğe giren 06.06.2002 tarihli 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 1. maddesinde binek otomobilleri de yer almakta olup, bu Kanuna ekli II sayılı listedeki malların ithali veya imalatçıları tarafından teslimi bir defaya mahsus olmak üzere Özel Tüketim Vergisine tabi olduğu belirtilmiştir.

Diğer taraftan, Vergi Usul Kanununun 270. maddesinin son fıkrasında mükelleflerin Noter, mahkeme, kıymet takdiri, komisyon ve tellaliye giderleri ile Emlak Alım ve Taşıt Alım Vergilerini maliyet bedeline ithal etmekte veya genel giderler arasında göstermekte serbest oldukları hükmü yer almaktadır.

Bu açıklamalara göre, Özel Tüketim Vergisi uygulaması öncesinde yukarıda yer verilen Vergi Usul Kanununun 270. maddesi gereği mükelleflerin Taşıt Alım Vergisi konusunda seçimlilik hakları bulunmaktaydı. Ancak Özel Tüketim Vergisi Kanunu ile kaldırılan vergilerle ilgili olarak Vergi Usul Kanununda herhangi bir düzenleme yapılmamış olmakla birlikte, Özel Tüketim Vergisi Kanunu ile yapılan düzenleme bu kanunla yürürlükten kaldırılan Taşıt Alım Vergisi Kanununda yer alan hükümlerle aynı paralelde olması nedeniyle satın alınan binek otomobiline bağlı olarak ödenen Özel Tüketim Vergisinin de gider veya maliyet unsuru olarak kayıtlara intikal ettirilebileceği tabiidir. Bilgi edinilmesini rica ederim.

demektedir.

İlgili kanun maddesi de oldukça açık .

İlk yanıtımda her zaman ortak görüşümüz olan özelgelere bağlı kalmamak gerektiğini düşündüğüm için özelge paylaşmamıştım.

Ötv maliyete de atılabilir gidere de. Ayrıca BA Formunda da beyan edilmesinin unutulmamasını isterim

NİSANLI ' Alıntı:
Ayrıca BA Formunda da beyan edilmesinin unutulmasını isterim

beyanın unutulmamasını diyecektiniz sanırım.

4.7. Bildirim formları özel tüketim vergisi dahil olarak doldurulacaktır. Diğer bir ifade ile, bildirim formlarını düzenlerken özel tüketim vergisi ayrıştırılmayacak, alım ve satımlar özel tüketim vergisi dahil tutarlarıyla gösterilecektir.

Merhaba.

Muktezada 270. maddeye atıfta bulunulmuş. Yani açık bir şekilde ötv'nin gider yazılabileceği belirtiliyor. Ancak uygulamada ötv'ni direkt gider kaydeden firmayla karşılaşmadım.

Ya da ben maliyete ilave ettirdim :)

VUKdaki ilgili maddede; ÖTV nin gider yada maliyet unsuru yapılabilir hükmünden yola çıkarak, bu seçim; aslında bir bakıma mükellefin kendi faaliyetinin sonucuna bakılarak değerlendirilmeli.

Yani direk gidere atmak ile maliyete yükleyip bunu amortisman yoluyla gider yazmak, şirketin içinde bulunduğu faaliyetlerinin sonucunda hangi seçim lehine ve aleyhine olur, bunun üzerinden hareket etmek daha mantıklı.

Yoksa ÖTV nin direk gider yada maliyet unsuru yapılmasını kanun zaten açıkça belirtmiş.
Bizler kurumların bu seçimlik hakkını nasıl kullanabileceğini tespit edip, ( maliyete mi yoksa direk gidere mi?)
bunun sonucunda sağlıklı bir sonuca ulaşarak, bunun kararını vermek gerekli.