Araç Alışlarda ÖTV' nin Durumu

matrah: 27,295.00-
ötv: 1,043.04-
indirim:1,219.00-
kdv:4,881.43-
fatura toplamı:32,000.47-
bu örnekteki araç alış faturasını kaydı nasıl yapılmalıdır.

Ynt: araç alışlarda ötv'nin durumu

Kdv Matrahının Bulunması :27.295-1.219=26.076 +1.043,04=27.119,04
Kdv Nın Bulunmaı:27.119,04 *018=4.881,43

254.01Taşıt Bedeli :27.119,04
254 taşıt Kdv :4.881,43
100/102/329

Merhaba
Oto alım satım yapan mükellef sıfır araç satın almıştır.
Fatura üzerinde ki ötv tutarını 153 ticari mallar hesabına alabili miyim ?
7338 sayılı kanun;
MADDE 27 – 213 sayılı Kanunun 262 nci maddesine aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

“Aşağıda sayılan giderler de maliyet bedeline dâhil edilir:

a) İktisadi kıymetin iktisap edilmesi veya değerinin artırılması ile doğrudan ilgili; gümrük vergileri, gümrük komisyonları, yükleme, boşaltma, nakliye ve montaj giderleri,

b) İktisadi kıymetin iktisap edilmesi veya değerinin artırılması ile doğrudan ilgili; resim ve harçlar, noter, tapu, mahkeme, değer tespiti, danışmanlık, komisyon ve ilan giderleri,

c) İktisadi kıymetin finansmanında kullanılan kredilere ait faiz giderleri ve bunlara ilişkin kur farklarının; emtiada emtianın stoklara girdiği tarihe kadar, diğer iktisadi kıymetlerde ise iktisadi kıymetin envantere alındığı hesap döneminin sonuna kadar olan kısmı ile söz konusu kredilere ilişkin giderler (Faiz giderleri ile kur farklarının diğer kısımlarını maliyet bedeline ithal etmekte veya genel giderler arasında göstermekte mükellefler serbesttirler.),

ç) İktisadi kıymetin stoklara veya envantere alındığı tarihe kadarki depolama ve sigorta giderleri,

d) Gayrimenkullerde mevcut bir binanın satın alınarak yıkılmasından ve arsasının tesviyesinden mütevellit giderler.

Gayrimenkullerle doğrudan ilgili olması şartıyla, bunların envantere alındığı hesap dönemi sonuna kadar alınan hibeler maliyet bedelinden indirilir.

İktisadi kıymetin (emtia hariç) iktisap edilmesi veya değerinin artırılması ile ilgili olan özel tüketim vergisi, indirilemeyecek katma değer vergisi, banka ve sigorta muameleleri vergisi ile kaynak kullanımını destekleme fonunu maliyet bedeline ithal etmekte veya genel giderler arasında göstermekte mükellefler serbesttirler.

Bu maddenin uygulamasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilidir.”

(emtia hariç) ibaresi eklenmiş, maliyete mi almak gerekiyor ? direkt gider mi yazmalıyız ?
iyi çalışmalar.

Merhaba
Oto alım satım yapan mükellef sıfır araç satın almıştır.
Fatura üzerinde ki ötv tutarını 153 ticari mallar hesabına alabili miyim ?
7338 sayılı kanun;
MADDE 27 – 213 sayılı Kanunun 262 nci maddesine aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

“Aşağıda sayılan giderler de maliyet bedeline dâhil edilir:

a) İktisadi kıymetin iktisap edilmesi veya değerinin artırılması ile doğrudan ilgili; gümrük vergileri, gümrük komisyonları, yükleme, boşaltma, nakliye ve montaj giderleri,

b) İktisadi kıymetin iktisap edilmesi veya değerinin artırılması ile doğrudan ilgili; resim ve harçlar, noter, tapu, mahkeme, değer tespiti, danışmanlık, komisyon ve ilan giderleri,

c) İktisadi kıymetin finansmanında kullanılan kredilere ait faiz giderleri ve bunlara ilişkin kur farklarının; emtiada emtianın stoklara girdiği tarihe kadar, diğer iktisadi kıymetlerde ise iktisadi kıymetin envantere alındığı hesap döneminin sonuna kadar olan kısmı ile söz konusu kredilere ilişkin giderler (Faiz giderleri ile kur farklarının diğer kısımlarını maliyet bedeline ithal etmekte veya genel giderler arasında göstermekte mükellefler serbesttirler.),

ç) İktisadi kıymetin stoklara veya envantere alındığı tarihe kadarki depolama ve sigorta giderleri,

d) Gayrimenkullerde mevcut bir binanın satın alınarak yıkılmasından ve arsasının tesviyesinden mütevellit giderler.

Gayrimenkullerle doğrudan ilgili olması şartıyla, bunların envantere alındığı hesap dönemi sonuna kadar alınan hibeler maliyet bedelinden indirilir.

İktisadi kıymetin (emtia hariç) iktisap edilmesi veya değerinin artırılması ile ilgili olan özel tüketim vergisi, indirilemeyecek katma değer vergisi, banka ve sigorta muameleleri vergisi ile kaynak kullanımını destekleme fonunu maliyet bedeline ithal etmekte veya genel giderler arasında göstermekte mükellefler serbesttirler.

Bu maddenin uygulamasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilidir.”

(emtia hariç) ibaresi eklenmiş, maliyete mi almak gerekiyor ? direkt gider mi yazmalıyız ?
iyi çalışmalar.
Herkese merhaba

Mükellefin iştigal konusu araç alım-satım olduğu için ötv'nin malın maliyetine eklenmesi gerekmektedir.

Sonuçta malın çıplak değeri üzerine ekleme yapılıp malın maliyetini artırmaktadır.

Cevabınız için teşekkürler.
Araç emtia olduğu için tereddüt ettim maliyete girer mi diye, bu araç kredi ile alındı, 2022 sonuna kadar olan faiz+bsmv tutarını 153 hesaba atabilir miyiz ? aracı sattığı zaman 621 hesabı şişkin göstermesinden dolayı sıkıntı olur mu ?

Cevabınız için teşekkürler.
Araç emtia olduğu için tereddüt ettim maliyete girer mi diye, bu araç kredi ile alındı, 2022 sonuna kadar olan faiz+bsmv tutarını 153 hesaba atabilir miyiz ? aracı sattığı zaman 621 hesabı şişkin göstermesinden dolayı sıkıntı olur mu ?
Merhaba

Benim görüşüme göre araç işletme kullanılacak olsa idi ilgisine göre 7a/7b'li hesaplara kayıt yapılırken mal alım satım işine istinaden 153 atılması daha uygun olur.

Tereddütünüz var ise inceleme vb.(sektör veya sınırlı inceleme)ilgili belgelerin bir nüshasını alın ve saklayın.

Merhaba
Kiralama işi için aldığımız araçları 254 hesaba aldığımız için ilk yıl kredi faiz+bsmv tutarını 254 hesaba alıyorduk, çünkü amortisman ayırarak o faiz+bsmv tutarlarını 5 yıl süreye yayıyorduk ki gelir idaresinin istediği bu mantık olarak, ama 153 hesapta izlediğimiz zaman amortisman ayırmayacağız ve aracı aynı yıl içinde sattığımızda 621 hesaba atacağız yani bsmv+faiz de maliyet olarak alınacak o zaman zaten direkt 780 yapmaktan bir farkı kalmıyor sanki.Yardımcı olursanız sevinirim.