Araç Faturası muhasebe kaydı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan gamze_
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
G

gamze_

Ziyaretçi
Şirketimize yeni araç satın almış bulunuyoruz, bunun muhasebe kaydını yaptım fakat, trafık muamele ücreti olarak kesılen faturanın ekınde bir tediye makbuzu ve plaka için 17,50 tl ödendiğine dair plaka makbuzu var.Tediye makbuzunun 46 tl sı mtorlu taşıtlar tescil belgesi için 62,00 tl si motorlu taşıtlar trafik belgesi için diye yazıyor.Tediye makbuzu ve plaka makbuzunu hangi hesapa işlemeliyim?

Ayrıca aracın kdv ve ötv'sini aracın maliyetine attım kdv beyannamesinde de göstermeyeceğim,yanlış bir işlem yapmadım değil mi kdv'sını ındıremıyoruz.

Ynt: Araç Faturası muhasebe kaydı

bahsetiğiniz ödemeleri dikkate almayın zaten faturası kesilmiş bu fatura bedeli içinde olan masrafların yapıldığına dair makbuzlardır. hatırlatmakta fayda var binek araç ise aracın maliyetine ötv+kdv yi dahil ediniz ba bildiriminde aracın maliyeti+ötv yi beyan edin yok değilse kdv yi indirim konusu yapabilirsiniz

Murat Bey; bende fatura içinde diye düşündüm fakat makbuzları hesaba katmayıp hesapladığımda eksik fatura kesilmiş gibi güzüküyor, faturayı kesen firma ile görüştüm faturaya dahil değil bu tutarlar ayrıca ödendi dediler gerçektende o tutarlarıda eklediğim zaman tam ödediğimiz tutara karşılık gelıyor.O makbuzları ayrıca işlemezsem 125 tl cıvarında açık cıkıyor ne yapmam gerekıyor?

şimdi otomotiv bayilerinin satış politikaları şöyle araç maliyeti+ötv+kdv+kar marjı+plaka bandrol masrafı bu böyle ama sizin araç aldığınız firma plaka bandrol masrafını fatura etmemişse diyecek bişey yok fatura edilmeyen bir ödemenin sadece tahsilat veya tediye makbuzuna göre gidere atmanız vergi kanunları açısından sakıncalıdır ama yinede sizin kararınız.

Murat Bey ben size fatura tutarlarını yazayım daha doğru olur;

Araç faturası: 55.421,16 (kdv, ötv dahil rakam)

Vergi dairesi alındısı: 324,00 TL (mtv için)

Vergi dairesi alındısı: 18,55 (damga vergisi için)

Trafik muamele işlem takibi faturası: 276,50 tl (kdv dahil)

Tediye Makbuzu 108,00 tl

Plaka makbuzu: 17,50 tl

Toplam: 56.165,71 tl

bizde bu kadar tutar ödedık.
Siz diyorsunuzki son 2 kalem trafik muamele işlem takibi ücretinin içinde yanlış anlamadım değil mi bende öyle düşündüm ama o tutarlar ayrıca ödenmiş

gamze hanım zaten sorunun cevabı içinde ödediğiniz tutar kadar fatura almanız gerekirken 125 tl lik fatura yok bu tutarın araç faturasına dahil edilmesi gerekirdi çıkan fark kadar fatura isteyin vermezlerse belgesiz bir gider olduğundan kkeg ye işlemeniz gerecek hesapların sıfır olabilmesi için
ek : ödenen mtv ve dv. araç faturasının içinde ayrıca işlememeniz gerekir. faturada ilişikte kalması yeterli

Merhaba,
Gamze hanım , tediye makbuzu ve plaka makbuzu kim tarafından düzenlenmiş onu söyleyebilirmisiniz.Araç satış işlemlerinde satıcı firma iki farklı tahsilat yapar.Bunlardan ilki sattığı araca ait tahsilat yani araç bedeli + ötv + kdv + plaka hizmet bedeli , kincisi ise adınıza yapılan harcamaların tahsilatı dır ki buda sizin mükellef olduğunuz ama sizin adınıza satıcının yaptığı harcamalardır.Trafik Sigortası + MTV + Plaka Tescil Harcı + Trafik Tescil Harcı + Trafik Bağışı dır.Satıcı firmanın size ft. etmediği tutarlar bunlardır.Uygulamada herkesce bilinirki Şoförler cemiyetinden ve trafik tescil şubelerinden müşteriye ait evrağı almak çok zordur.Hem buna vakit bulamazlar hemde ilgili memur müşteri bilgilerini yazmadan alelusul evrak düzenler.Sizin makbuzlarınız satıcı değilde ilgili kurumlar tarfından düzenlenmişse gider olarak yazabilirsiniz.Bu ödemeler Değerli Kağıtlar Kanuna göre yapılmaktadır.Satıcı firmanın tediye makbuzu ise bile gider yazabilirsiniz.Ancak satıcının tediye makbuzu VUK açısından tevsik edici belge olmadığı için KKEG yazamanız halinde ilerde çıkabilecek sıkıntıların önüne geçmiş olursunuz.Dediğim gibi eğer inceleme memurunu ikna edebileceğinize inanıyorsanız direk gider yazın.

Sayın Kbaybora Merhaba; Tediye makbuzu bize aracı satan firma tarafından düzenlenmemiş trafik muamele işlemlerini takip eden ayrı bir firma tarafından düzenlenmiş. Bu firma trafik muamele işlemleri için ayrıca bi fatura ve tediye makbuzu düzenlemiş fakat tediye makbuzu bu faturaya karşılk düzenlenmemiş; plaka makbuzu ise,Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu tarafından düzenlenmiştir.O zaman ben bunu gider olarak yazabilirim öyle mi?

Gamze Hanım,
Anladığım kadarı ile aracı aldığınız bayi dışardan bir trafik muamele şirketi ile çalışmaktadır.Muamele işlemlerini yapan işletmeler genelde müşteri adına evrak almya çalışırlar ve kendi hiametleri için de fatura düzenlerler.Sizin durumunuzda muameleci kendi hiameti için fatura düzenlemiş ancak aadınıza yapılan harcamalar için tediye makbuzu vermişdir.Şoförler odasının makbuzunu gider yazabilirsiniz.Trafik tescil için ödenen parada yanılmıyorsam değerli kağıtlar kanununa göre 105 tl olmalı.Aradaki 20 tl lik fark se Polis Güçlendirme vakfına yapılan bağışdır.Bunu ister gider yazın isterseniz KKEG yazın.