fonradar

Araç Kiralama Firması Muhasebesi Ve Araç Satışı Hk.

SiperAli

Katkı Sunan Üye
Üstatlar Merhaba,

Araç kiralama firmasında müşterinin yediği trafik cezasını ona kdv'siz fatura edebilir miyiz ? Birde şirket adına alınan bir aracın 2 ya da 3 sene sonra %1 kdv ile satılabileceği hakkında bir şey duydum fakat araştırmalarımda kesin bir sonuca ulaşamadım. Bilgilendirirseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler...

Üstatlar Merhaba,

Araç kiralama firmasında müşterinin yediği trafik cezasını ona kdv'siz fatura edebilir miyiz ? Birde şirket adına alınan bir aracın 2 ya da 3 sene sonra %1 kdv ile satılabileceği hakkında bir şey duydum fakat araştırmalarımda kesin bir sonuca ulaşamadım. Bilgilendirirseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler...

Ali Merhaba
Sen yansıtma faturası düzenleyeceksin. Faturanın üzerinde yansıtma faturası olduğunu belirtmelisin
Yansıtma faturasında ---Masrafta hangi KDV oranı hesaplanmış ise, yansıtma faturasını düzenleyen firma da yansıtma faturasında da aynı oranda KDV hesaplayacak ve böylece masrafla birlikte KDV’de ilgilisine yansıtılmış olacaktır.KDV’ye tabi olmayan ya da istisnadan kaynaklanan işlemlerden dolayı düzenlenen yansıtma faturalarında ise KDV hiç hesaplanmayacaktır.----
yani kdv hesaplamayacaksın.
Diğer sorunda ise
Araç sahibinin KDV Kanununun 30/b maddesine göre binek otomobillerinin alımında yüklendiği KDV'yi indirim hakkı bulunması halinde (araç kiralama, taksi işletmesi gibi) bu aracın satışında KDV oranı %18 olarak uygulanacaktır. Ancak, binek otomobillerinin alımında yüklendiği KDV'yi indirim hakkı bulunan mükelleflerin 31/12/2007 tarihi itibariyle aktiflerinde veya envanterlerinde bulunan binek otomobillerinin iktisap tarihinden itibaren 2 yıl geçtikten sonra teslimi %1 oranında KDV'ye tabi tutulacaktır.
Eğer aracınız 31/12/2007 tarihi itibariyle aktifindeyse %1 uyglarsın. Yani 2012 de aldığın aracı %1 ile satamazsın.
Saygılarımla